zengin mutfağı . 1988

zengin mutfağı

zengin mutfağı, başar sabuncu’nun vasıf öngören’in aynı adlı tiyatro oyunundan beyaz perdeye aktardığı 1988 yapımı filmdir. başrolde şener şen’in yer aldığı film, varlıklı bir evde çalışanların hayatlarını anlatırken siyasi mesajlarını da itelemektedir. 70 dakikalık film sadece mutfakta geçmesine rağmen kesinlikle sıkmaz, aksine kendini pek sevdirir. türk sinemasının kenarda köşede kalmış filmlerindendir.

zengin mutfağı bu yıl istanbul şehir tiyatroları tarafından sahnelenmeye başlamış fakat oyun esnasında 2 MHP’li kadının küfürlü saldırısına uğradıktan sonra ocak ayında gösterimden kaldırılmıştır. sanıyorum tepkilere dayanamayan güzide kurumumuz 6-10 mart tarihleri arasında muhsin ertuğrul sahnesinde tekrar sergiletiyor – kaçırmayınız. imkanı olmayanlar filmin linkine yol alabilirler.

zengin mutfağı . youtube

“kız gitti… bir fabrikaya girmiş duydum. ardından seyfi ayrıldı… o da bir sendikaya girmiş. yerlerine selim gibi aynı bokun soyu iki kişi geldi… ya sabır… selim mutfağa iyice yerleşti… ya sabır… selim yetmezmiş gibi, arkadaşları da gelip gitmeye başladılar. lütfü usta içkili sofra hazırla… lütfü usta bize ziyafet çekeceksin… ya sabır… yahu biz kimlere hizmet ediyoruz? bu arada itler çoğaldı… üç taneler şimdi, ya sabır… yahu biz kimlere hizmet ediyoruz? insan kimlere hizmet ettiğini düşünmeli. ayrılayım diye düşünüyorum… ama zoruma gidiyor, yirmi yıldır burada, kerim beyin köşkünde aşçılık yapmışım… bu yaştan sonra nereye giderim? ne yaparım? mecburen ya sabır… ama bir gün… hatırlarsınız, hani bir mahkeme direnişleri olmuştu. hatırlarsınız canım… hani işçiler toptan işleri bırakmışlardı… şu mgm mi? dgm mi? işte o günlerden bir gün bu bizim ahmet var ya, zaten sık sık görüşürüz onunla, bana bir gazete gösterdi. gazetede bir fotoğraf vardı… bir baktım… amanın durun! yahu olamaz! ama olmuş… bir fabrikanın önünde işçilerle polisler çatışmışlar ve de bu bizim kız var ya! hah işte! onunla selim iti gırtlak gırtlağa dövüşüyorlar. işte o zaman dedim ki “ulan lütfü şu kız kadar olamadın! yuh olsun senin pehlivanlığına!” dedim ve o anda ayrılmaya karar verdim. bu selimgiller benim kızımın gırtlağına sarılsınlar, ben de onlara hizmet edeyim! bu olamaz dedim! ayrılmaya karar verdim. ama bizim ahmet de ayrılmayacaksın diyor. işte bu yüzden bir de size danışayım dedim. ayrılmaya karar verdim. ama yine de danışayım dedim. ayrılmak mı zor kerim beye hizmet etmek mi? hadi bana eyvallah!”

 

Bir cevap yazın