Menü Kapat

zeitgeist: addendum . 2008

İkinci bir film yapmışlar. ilkini burada konuştuk. İktisat dünyasının işleyişindeki sakatlığı ortaya koymaya çalışmışlar. Fakat bu sefer direk öğüt verecek kadar kendini beğenmişlik etmişler. Hatta öyle uyduruk geldi ki, sanki bu “Zeitgeist en başından beri Venus Project denen teknokratik oluşuma finansal kaynak yaratmak için mi yapıldı?” diye düşünmeden edemedim.

Zeitgeist’ın birinci filminde anladığım tek birşey varsa (ki zaten daha önceden de düşündüğüm birşeydi) o da şudur: “kimsenin yol göstericiliğe inanma, kendi yolunu çiz.” Bu yönden çok doğru. Ama filmi izleyen ve böyle şeyleri en azından 10 senedir kafasında evirip çevirmeyen pek çok kişinin de bu kadar büyük güçler karşısında kendini çaresiz hissetmesi normal. Bu çaresizliği yarattıktan sonra da bok var gibi amerikan liselerindeki sci-fi klüplerinden çıkmış gibi çocukça olan “Venus Project”i koyuyor önüne. Artniyeti yoksa bile, yaptığı işin kötü olduğunu düşünüyorum. Gerçek çözüm herkesin çözüm üretmesi, herkesin çaba harcaması, yaratıcı ve cesur olmasıyken; onlar “bakın burda hazır çözüm var” diye ortaya uyduruk bir ütopya koyuyorlar. üstelik de bunu 3-5 madde halinde hap olarak veriyorlar.

Edebiyat ve felsefe dünyasından çok fazla çağrışım yaptığı için oturup uzun uzun şeyler yazdım. Tümünü buraya taşımayayım; tartışma şurada devam ediyor: http://www.ihcp-c.com/forum.

ikinci filmi rahatlıkla indirebilirsiniz;

zeitgeist: addendum

etilen sosyete . 2003 - 2018 . eskişehir

copyleft. hiçbir hakkı saklı değildir.

paylaşım