zararlı neşriyat fanzin

zararlı neşriyat

zararlı neşriyat 1999 yılında çıkarılan “fanzin literatürüne” göre 2 sayı yapmış bir fanzin. ben birincisi üzerinden gidecekken ikinci sayıyı ne gördüm ne duydum bilen varsa aydınlatırsa sevinirim. mottosu “yeni neslin yeni seçimi” ve yanında proleter fanzin bülteni hediyeli. söylentilere göre disguast tayfasının işi. fanzin, hardcore, punk ve diğer “kardeş” politik alt kültürlerle ilgili periyodik bir rehber olma amacıyla hazırlanmış. düştükleri önemli bir not alt kültürlere “meraklı” burjuvaların buluşmasını sağlamak amacında değiller. edebiyat ve şiir dergilerine – evet dergi diyoruz fanzin değiller gözümüzde – yer vermiyorlar. insan eli değmiş 1000 adet çoğaltılmış bu fanzin. neşriyattan haberlerin yanısıra sevilen fanzinlere güzide övgüler, sevilmeyenlere de sağlam sövgüler içermekte.

incelenen fanzinler sırasıyla Æ 1-2, avantgardemagazine 3, dış mihra 3, eblek hardcore 21, gonzo 1, hayat 1, fotokopi afişler, kaşarlanmış g5, intikamcı karacüce/kızılköste(be)k 1/1, kod x electro-shock, makas, model, sinemanyak, grizu, interpol times, brats, kesin 3, polikinik dilemma, zemberek 4, enred 9, non serviam, roll, gazete karaşın 1, kara, köXüz.

ayrıca dış mihrak ile yapılmış bir röportaj ile çeşitli demo incelemelerinin yanısıra mondo trasho baskını ve bağcılarda bir eve yapılan baskın haberi bulunmakta muhteviyatta. noktayı da fanzin nasıl yapılır ve fanzin sözlüğü ile koymuşlar. üşenmedik günümüzde old-school fanzin nasıl yapılır eğitimi olarak nitelendirilecek bu güzide yazıyı sizinle paylaştık. okuyun.

ve zararlı neşriyatın bir kez daha hatırlattığı gibi unutmayın; “her fanzin düzene atılacak bir tokattır.”

fanzin nasıl yapılır

fanzin yapmaya başlamadan önce ilk olarak hazırlamak istediğiniz fanzinin boyutuna karar vermelisiniz. fanzininizi fotokopi ile çoğaltacağınız için fotokopi kağıtları standartları içinden bir seçim yapmak zorundasınız. (a3, a4 veya çok kullanılmamakla beraber b4 gibi) normalde hem estetik açıdan hem de çalışma kolaylığı açısından fanzininizi a5 boyutunda hazırlamanızı öneririz. a5, 148.5×210 mm boyutunda bir kağıt olup fotokopi çektirdiğiniz a4 ebadındaki standart kağıtların yarısıdır. fakat tabii ki illa bu standart boyutlarda çalışmanız gerekmez. örneğin 200×200 mm boyutunda kare bir fanzin hazırlamak istiyorsunuz. öyleyse derginizi a3 fotokopi kağıdına çektirip, kenarlardan artan kısımları kesmeniz gerekiyor. (sadece fotokopi işi ile uğraşan yerlerin çoğunda çok sayıda kağıdı bir seferde kesmek için kullanılan özel bıçaklar bulunmaktadır) bu arada unutmamanız gereken nokta, bir dergi karşılıklı iki sayfadan oluşur (önemli bir tespit!) yani a5 boyutunda bir dergi hazırlıyorsanız, yanyana iki sayfanın a4 boyutunda olacağını, bu yüzden fotokopinin a4 boyutunda bir kağıda çekileceğidir.aynı şekilde derginiz a4 boyutundaysa a3 boyutunda bir kağıt kullanmanız gerekmektedir. yapacağınız fanzinin boyutunu belirledikten sonra karar vermeniz gereken şey fanzinin içeriğidir. bu konuda oldukça özgürsünüz. bu tamamen ne yapmak istediğinize bağlıdır. fanzininizde sadece gazete ve dergilerden alıntı yazılar kullanabileceğiniz gibi, sadece kendi hayat hikayenizi de (!?) yazabilirsiniz. bunun dışında sadece devekuşu resimlerinden oluşan devekuşlarına özel bir fanzin de çıkartabilirsiniz. (sitem: fanzinlerin içerikleri sınırsız olmasına rağmen, çıkartılan fanzinlerin çoğu müzik ve edebiyat ağırlıklıdır) fanzininizin içeriğini de belirledikten sonra, çözmeniz gereken sorun kendi yazmak istediğiniz yazıları nasıl yazacağınızdır. aile başına düşen bilgisayar ve daktilo sayısı vahim durumlarda olduğu için, bu imkanları olmayanların kullanabilecekleri yöntem, el yazısı veya oldukça uğraştırıcı olmasına rağmen görsel olarak oldukça hoş olan gazete ve dergilerden tek tek harf keserek kolaj yapma yöntemidir. bunun dışında pahalı olmasına rağmen oldukça fiyakalı olan bir yöntem de letraset kullanmaktır. (hani şu kazıyınca kağıda yapışan harf ve semboller. çok hoş ve fakat pahalı şeylerdir kendileri) yazılarınızı el yazısıyla yazacaksanız, el yazınız eğer insanların yazdıklarınızı okumasını istemek gibi bir derdiniz varsa, okunaklı ve düzgün olmalıdır. ayrıca fotokopilerde yazıların silik çıkmasını önlemek için kurşun kalem veya tükenmez kalem kullanmamalısınız. ince uçlu mürekkepli kalemler en iyi tercihtir. “fanzin nasıl yapılır?” köşesi diğer sayılarda devam edecek, içiniz rahat olsun!..

zararlı neşriyat zararlı neşriyat
1/2
1999
a5 – 16 sayfa
250 bin

Bir cevap yazın