Z E L

Nefesin içinde sarhoş.
Köpek olmak isteyenler.
Kuş olmak isteyenler.
Nefesin içinde sarhoş.

Güvercin ayaklarının özel bir adı olmalı. Martıların ani geri dönüşlerinin.
Karınca sayıklamasının. Ağlamaya ramak kalınan halin. Avlanmış balık çırpışının özel bir adı olmalı.

Beklenen ve gelmeyen terenlerin. Avuçta taş gizlemenin. Avuçta tohum gizlemenin. Avuçta aşk gizlemenin özel bir adı olmalı.

Kuşların göç etmediği yerlerin. Bir salıncağa içini dökmenin. Taşların vızıldayışının. Mezarların etrafındaki çiçeklerin. Bir toz bulutu içine gömülmenin. Kuyuların başında nöbet tutuşun. Dilin ıslanışının özel bir adı olmalı.

Sokakların arasında yuvarlanmanın. Mikrofonunu kaybeden kuşların. Patlamaya hazır sözlerin. Duvarlar içinde beklemenin. Suyuna varamayan nafile kulaçların özel bir adı olmalı.

Bir ibadethanede devlet eliyle ölüşün. Hapisaneden dışarı atılan ilk adımın. Sistemi bekletmemek adına sabah vakti aceleyle yüzünü kesmenin. Beslerken çiçeklerle konuşmanın. Yemlerken hayvanlarla dertleşmenin. Ağaçlara merhaba demenin özel bir adı olmalı.

Kendini yakmanın. Nefes alan kıyıların. Nefes olan susuşların. Kaybolan iskeletlerin. Çocukluk yasasının. Yalnızlık yasasının. Karanlık yasasının. Ağaçlara sarılmanın özel bir adı olmalı. 

Sökülen kaldırım taşlarının özel bir adı olmalı. Yok yere küfür etmenin. Meydanlarda kurşunlanmanın. Sokakta sırtından vurulup güvercine dönüşmenin. Arabanda son nefesinde ölümsüzleşmenin. Sessiz yansız intiharların özel bir adı olmalı.

Zorbayla bozulan yeminlerin. Gömülüp yalnız kalınan anın. Her yaprak düşüşünün özel bir adı olmalı. Her ağlama sesinin. Her ateşin. Alevlerin her bir dansının özel bir adı olmalı.

Kan.
Kan alış.
Kan veriş.
Kan.   

Comments

Sümeyye dedi ki:

Bu anlamsız konu başlıklı deneme şiirin devamı da gelse ya. şairlere ne çok iş düşüyormuş ta haberimiz yokmuş..

Bir cevap yazın