Yine yeniden Anarres’te doğalım!

mülksüzler: fantastik romanın en iyi yazarlarından olan ursula k. leguin  bu kitabında mekan olarak birbirlerinin aynı olan iki farklı dünyayı konu edinmiş. birinde sömürüye, yarışa, gösterişe ve hiyerarşiye dayalı devlet organizması ve ekonomik sistem varken diğerinde yardımlaşmaya, paylaşmaya dayalı adil bir topluluk olan anarresli anarşistler var. öncelikle anarres her şeyin mükemmel olduğu bir ütopya değil  çekilen bir sürü sıkıntı var ama sıkıntıları hep birlikte çekiyorlar – biri diğerinden fazla ezilmeden, birinden daha aşağı olmadan  ya da daha üst olmadan. ne ırk, ne cinsiyet, ne tür ne de toplumdaki konum bakımından  bir farklılık olmadan. kullandıkları dili bile bencillikten arındırmış olan  anaresslilerin dilinde sahiplik bildiren ekler, küfürler  yok. örnek olarak sikmek kelimesi yok. çünkü bu kelime tek taraflıdır, tarafında olduğu kişiyi yüceltir bunun yerine çiftleşmek kelimesini kullanılır. gösterişsiz, özgür ve  tamamıyla  mülkiyetsiz bir yaşam.

download . ursula k. leguin – mülksüzler (.pdf)
download . ursula k. leguin – mülksüzler (.epub)

/ Kapıya bir kilit daha asıp adına demokrasi diyorsunuz!

/ Cinsellikte bile bencillik mi ediyorlardı?  Eşsiz kişilerin önünde birbirlerini okşayıp sevişmek en az aç insanların önünde yemek yemek kadar kaba bir davranıştır.

/ Anarres’te hiçbir şey güzel değildir yalnız yüzler güzeldir. Diğer yüzler kadın ve erkek yüzleri. Bizim onlardan başka hiçbir şeyimiz yok, birbirimizden başka hiçbir şeyimiz yok. Burada siz mücevherleri görüyorsunuz orada gözlerdeki görkemi insan ruhunun görkemini görürsünüz çünkü bizim erkek ve kadınlarımız özgürdür. Hiçbir şeye sahip olmadıkları için özgürdür. Siz sahipler ise sahiplisiniz, hepiniz hapistesiniz, herkes yalnız, tek başına sahip olduğu yığınla birlikte hapiste yaşıyor. Hapiste ölüyorsunuz. Gözlerinizde görebildiğim yalnızca duvar duvar!…

/ Özgürlüğümüz dışında hiçbir şeyimiz yok. Size kendi özgürlüğünüzden başka verecek bir şeyimiz yok. Hükümetimiz, polisimiz, bankerlerimiz, başkanlarımız, şeflerimiz … yok. Bireyler arası karşılıklı yardımlaşma dışında bir yasamız yok. Biz paylaşırız, sahip olmayız; varlıklı değiliz hiçbirimiz, zengin değiliz. Eğer istediğiniz Anarres’se aradığınız gelecek oysa o zaman ona  eli boş gelmeniz gerektiğini söylüyorum. Ona yalnız ve çıplak gelmeniz gerkiyor tıpkı bir çocuğun dünyaya geleirken hiçbir geçmişi olmadan, hiçbir malı mülkü olmadan yaşamak için tümüyle başka insanlara dayanarak gelmesi gibi.

Veremediğiniz şeyi alamazsınız
Kendinizi vermeniz gerekiyor
Devrimi satın alamazsınız
Devrimi yapamazsınız
Devrim olabilirsiniz ancak.

Bir cevap yazın