İnsan kendini hep farklı, anlaşılmaz, kabul görülmez hisseder yeni bir yola girince. Belki destek görememe korkusundandır belki de kişi henüz kendi kabul edememiştir. Belki de haklıdır; anlamayanlar, karşı çıkanlar, dalga geçenler olur. Ama herkesin bir frekansının tuttuğu belki aynı mesele için koşan belki de yürekten yüreğe bağ kurduğu biri mutlaka vardır. O insanlara güvenmek gerekir. Bu tek düze, sözsüz anlaşmaların kabul edildiği dünyada yenilik iyidir. Hayal etmek yeni tohumları yeşertecek su gibidir. Hayal etmekten, güvenmekten korkmayın. İçinizde kıpırdanıp duran yeni fikirleri, isyanı, ütopyayı, hayali saklamayın. Aşık olduğunuzda susmayın. Avazınız çıktığı kadar haykırın, bu kirli atmosfere temiz soluklarınız karışsın. Yeni olan temizdir. Hiçbir şeyi iyi-kötü sınıfına sokmamak lazım. Yüreğinizin ritmini değiştiriyorsa o yoldan vazgeçmeyin. Her seçim önüne yeni bir yol açar insanın. Herkesin yürüdüğü yolda yürümek zorunda değilsiniz. Herkes gibi üst üste dizilmiş evlerde yaşamak zorunda değilsiniz. Zengin olmak, modern olmak zorunda değilsiniz. Değiliz.

Başarılı olmak nedir? Öğrencinin yüksek puan alması, iyi bir üniversiteyi kazanması, mümkünse doktor olması; çalışanın her ne yolla olursa olsun çok para kazanması mıdır? Tüm bunlar toplumsal algının bize başarı diye öğrettikleridir. Başarı, insanın hangi alanda mutlu olacaksa orada olup istediği şeyin peşinden gitmesidir. Herkes sevdiği işle ilgilenirse daha iyi sonuçlar alınır. Ne mesleğin ne de insanın sınıfı olabilir. Herkes birbirinden böylece farklıyken hangi ölçüte göre sınıflandırma yapılır ki? Hangi meslek diğerine göre üstün olabilir?

Aklınıza yeni bir heyecan yeni bir fikir düştüğünde onu toplumun tepkisine göre değil, kendinize göre, yüreğinizin sesine göre inceleyin. İnsan aşık olduğu şeyin/kişinin peşinden koşmalı. O yolda koşarken insanların size verdiği tepkileri tartacağınıza olumlu yönden bakmayı deneyin. Yanınızda yürümeye çalışanlara izin verin. Aynı amaç için çarpan yürek çoğaldıkça yol kısalır. Kim bilir, bir kıvılcımdan çıkar yangın.

Hiçbirimiz anlaşılmayacak kadar karmaşık, olağanüstü değiliz. Sizden de benden de çok var. Fakat aramızdan sıyrılanlar yüreklerindeki ateşi söndürmeyip, o ateşin aydınlığında yürümeye devam edenlerdir.

Durmayın, bağıralım içimizdekileri!

etilen not: sosyete kişisel gelişiminizde de yanınızda.

Bir cevap yazın