yaşasın dada öldü!

tristan tzara
iyi bakın bana!
budalayım ben, soytarıyım, üçkağıtçıyım.
iyi bakın bana!
çirkinim, yüzüm ifadesiz, ufak tefeğim.
sizler gibiyim!¹

ama bana bakmadan önce kendinize sorun, çevreye sıvı duygu okları gönderdiğiniz gözbebeği sinek boku mu değil mi, karnınızın gözleri ur kesitleri mi değil mi, o gözlerin bakışları bir kez bedeninizin herhangi bir yerinden çıkacak, belsoğukluğu akıntısı olarak.

göbek deliğinizle görüyorsunuz – ona sunduğunuz gülünç gösteriyi neden saklıyorsunuz ondan? ve daha aşağıda, kadın cinsel organları, üzerlerinde dişleriyle, her şeyi yutan – sonsuzluğun şiirini, aşkı, saf aşkı, elbette – kanlı biftekleri ve yağlıboya resmi. bakan ve anlayan herkes, kolayca şiir ile aşk arasında bir yere konulur, biftek ile resim arasına. hazmedilecek onlar, hazmedilecek. kısa süre önce kürk hırsızlığıyla suçlandım. hala şairler arasında olduğum sanıldığı için büyük olasılıkla. soğuk otuzbir çekme gibi meşru gereksinimlerini sıcak kürklerde gideren şairler arasında: H a h u, başka zevkler de bilirim ben, gene öyle platonik. ailenize telefon edip gastronomik müzikal ve kutsal aptallıklara ayrılmış deliğe işeyin.

DADA 2 çözüm öneriyor;

BAKIŞLARA SON!
SÖZLERE SON!²

artık bakmayın!
artık konuşmayın!

öyle ya, ben bukalemun değişme rahat tavırlara bürünme – her duruma boyuta fiyata uygun rengarenk görüşler – başkalarına önerdiğimin tersini yaparım ³.

dada

bir şey unuttum:
nerede? neden? nasıl?
yani:
soğuk örneklerin vantilatörü atlı gezintilerin kırılgan yılanına yarayacak ben sizi görme zevkine hiç erişemedim my dear, sert kulak kendiliğinden çıkacak kılıftan tıpkı bütün deniz gereçleri gibi ve AA & Şti’nin ürünleri gibi çiklet örneğin hem de köpeklerin gözleri mavidir, ben papatya içerim, onlar rüzgar, DADA yeni bakış açıları getirir, şimdi masaların kıyısına oturulur, biraz sağa sola kaymış tavırlarla, bu yüzden kızgınım Dada’ya, her yerde D’lerin kaldırılmasını talep edin, Aa yiyin, Aa dişmacunuyla oğuşturun kendinizi, Aa’dan giyinin. Aa bir mendildir ve sümküren cinsel organ, hızlı yıkılma – kauçuktan – sessiz sedasız, ne manifestolara gereksinimi var ne de adres defterlerine, %25 indirim yapar, Aa’dan giyinin gözleri mavi onun.

¹ biraz kendi reklamımı yapayım istiyordum
² manifestolara son.
³ bazan.

tristan tzara.

Comments

o da dedi ki:

AA pil.

Bir cevap yazın