yasağı yasaklamak

hamlelerini taparak takip ettiğimiz sevgili telekomünikasyon iletişim başkanlığımız harika bir uygulamaya daha geçti. taşak yazımını yasaklamayarak bir nevi biz sizinle taşak geçiyoruz demeye çalışan güzide kurum hosting kurumlarına bir takım kanun maddelerini belirttikten sonra şu yazıyı iletti.

Buna göre barındırdığınız alan adlarında İlgili kanun ve yönetmeliğe aykırı içeriklerin bulunmaması gerekmektedir. Aşağıda İlgili kanun ve yönetmeliğe aykırı içerik bağlamında değerlendirilebilecek kelime gurupları verilmiştir. Bu kelime guruplarını barındıran içeriklerin çıkarılması ile ilgili alan adlarının hizmetine son verilmesi ve son durumun mail ile tarafımıza iletilmesi gerekmektedir. Bu yükümlülüklerin yerine getirilmemesi durumunda ilgili CEZAİ müeyyideler ile karşı karşıya kalınabileceği unutulmamalıdır.

ilgili kelime gurupları ve tam metne ulaşmak için: alan adı yasakları

listede gerçekten harika kelimeler mevcut “adrianne, çıtır, etek, beat, fire, free, gerdek, gizli, hatun, haydar, hayvan, hikaye, itiraf, kalça, külot, nefes, olgun, oral, partner, sarışın, yasak, yerli, yetişkin, sıcak, zoo, tube, terbiyesiz …”

olayın saçmalık boyutu bir yana, öğrendiğim kadarıyla bazı hosting firmaları bu tebliğin aslında birkaç aydır gönderildiğini ve talep edilen işlemin teknik olarak mümkün olmaması sebebiyle yasal olarak geri dönüş yaptıklarını belirtmişler. birçok hosting şirketi artık yutdışı şirketler kurarak şirketin varlığını yabancı ülkelerde gösterme yöntemiyle çözüm arıyorlarmış ki bu da gereksiz maliyet anlamına geliyor.

güzel ülkemiz çoktan avrupadaki her ülkeden daha fazla siteye sansür uygulan ülke konumunda – rakamın 12.000 civarında olduğu düşünülüyor. bir yandan avrupa birliği normlarını sağlamak derdindeyken, bir yandan “freedom of press” lafını içerisinde “free” kelimesi geçtiği için yasaklı olduğundan bilmiyor sanırım sevgili tib.

dünyayla yarışmak için hala yapmamız gerekenler var. woork up 2010 raporuna göre türkiye skorunu göremiyoruz ama bir mısır, iran, suriye burma, vietnam değiliz. çin gibi insanları hapise de atmıyoruz henüz. 2010 yılında 6.79 milyar insanın 1.72 milyarının sansüre maruz kaldığı bildiriliyor. özgür internet.

devletler tarafından yapılan sansür 3 şekilde ilerliyor.

  1. ISP (Internet servis sağlayıcıları) erişimi engelleyin şu sitelere deniyor, bizim yaşadığımız engellemeler ISP’lerin belirtilen sitelerin IP’lerini bloklamasıyla gerçekleşiyor.
  2. Hosting şirketleri bu yazıda incelediğimiz durum. hosting şirketlerine bu tarz içeriği barındırırsanız cezanızı keseriz deniyor
  3. Web sayfaları doğrudan siteye yönelip, bu içeriği kaldırın ve akıllı olun deniyor.

en çok engellenen içeriğin başında bloglar geliyor.  korunmaya çalışıldığı söylenilen şeyler de “geleneksel kültürel değerler”, “siyasi istikrar” ve “ulusal güvenlik” yalanları.

bu yazıyı yazdıktan sonra btk bir açıklama yaptı. oldukça yetersiz ve saçmalığı kurtarmak adına olduğunu düşünüyorum.

Bu sözcüklerle ilgili yasaklama söz konusu olmayıp, yer sağlayıcıların katalog suçlardan birini işleyen siteleri tespit etmelerini kolaylaştırmak için sunulmuş anahtar sözcüklerden ibarettir.

sansür karşıtı hareketler;

Comments

ozan dedi ki:

taşak zaten taşak değildir ki lan… taşşaktır taşşak taşşaklar… taşta yerinde ağır taşşakta

Bir cevap yazın