Yaralarını Saklayan Kuğu ve Kafka

İnsan arzuladıklarına dönüşür. Monoton hayatından kurtulmak isteyenler bir gün böcek olmayı diler, göz önünde olmayanlar bir kuğu olmayı… Aile, toplum ve patronların diretmeleri bazen sizi kabuğunuzdan çıkmaya veya kabuğunuza saklanmaya iter. Gösterdiğiniz yüzünüz onların sizden nefret etmelerine sebep olacaktır. Belki de zaten ettiklerini itiraf edebilmelerine.

Aronofsky’nin Siyah Kuğu’su ve Kafka’nın Dönüşüm’ünün ortak bir çıkış noktası vardı. ‘Ben’, insanların gördüğü, ona tarafsız bir bakış açısıyla baktığı ‘ben’e dönüşmektir. Onlar değişiklikler geçirmemişlerdir, artık başka bir varlıktırlar. Onlar acılar içerisinde kendi odalarında, dayatmalardan uzaklaşmışlardır. Ve istedikleri ‘şey’ olmuşlardır.

Film ve kitap arasında çok önemli bir nokta, onların artık aile baskısından kurtulduğunu anlatır. İkisi de ‘başkalaşım’ anlarında annelerine kapılarını kapatmaktadırlar. Bu onların ailesinden ve bağlarından kopmakta olduklarını simgeler. Gregor, odadan çıkmak istediğinde babası onu sopayla kovar, Nina çıkmak istediğinde ise annesi zorla içeride tutmaya çalışır. Bu da onların özgürlüklerinin baskılanışını temsil eder.

Burada kendimi temsilen bulunuyorum.
Oğuz Atay, Tehlikeli Oyunlar

Nina’nın ayaklarının kuğu ayağına benzediğini görmesi ve Gregor’un onu dik tutamayan ayakları. Başkalaşım anının gelişim dönemlerini belirtir. Bu evrede ikisi de tam olarak dönüştüğünü algılayamaz. İkisinin de dönüştüğünü toplum belirler. Nina, sahnedeki alkış alan mükemmel dansıyla; Gregor, annesinin korkudan bayılmasıyla…

Dönüşümü Kabullenme

  

Gregor, artık eskiden sevdiği yemekleri yemiyor, kokuşmuş, çürük yiyeceklerle besleniyordu. Nina, sırtında çıkan tüyleri artık kapatmıyor, onları gizlemiyor, onlarla mutlu oluyor ve herkese gösteriyordu. Her ikisi de hayatına alışmış, çevresine bu durumu kabul ettirmiş bir halde yaşamlarına devam ediyorlardı.

Kendine Dönüş, Kendini Öldürüş

 
Artık sahne kapanmış, odalara yemek getirmeler sona ermişti. Kendi benliklerine dönmüşlerdi ve artık ölüme çok yakınlardı. Nina, karnındaki yaradan kanlar sızarken; Gregor, sırtındaki yaradan kanlar sızarken ölümü bekliyordu. İkisi de kendi benlikleri içinde can vermişlerdi. İkisi de faraşla süpürülüp çöpe atılmışlardır. Arkalarında mutlu seyirciler bırakarak…

determinist palavra*

Bir cevap yazın