yalandan bayramlar

habire kendisini tekrarlayan, tekrarlaya tekrarlaya da artık öz olarak samimi ve sahici bir kendisi kalmayan bir toplum olarak, yeni bir bayram vakası ile karşı karşıyayız. bu bayramda da her bayram öncesi olduğu gibi alışverişimizi maksimum seviyeye çıkartarak şirketlerin kar marjlarını arttırma vazifemizi tamamladık. yarından itibaren de gerek “forward” mesajlar, gerekse zorunlu makineleşmiş telefon konuşmaları ile güzel yurdum insanı bayramlarını kutlayacak. en azından kendi çevrem için konuşayım – ve gözlerim dahilinde – şu bayram görüşmelerini severek yapan insan tanımıyorum. zaten severek yapacak olsa yılın geri kalan kısmında yakınlarını ziyaret etme gerekliliğini bir şekilde yapıyordur diye düşünüyorum.

neyse diyerekten sayın erdoğanı da kızdırmamak için ramazan/şeker bayramınızı kutlasak mı bilemedik – olayı tatil olarak yorumluyormuşuz, değerlerimize saygısızlıkmış. hem o ramazan bayramıymış, şeker bayramı diyen püü rezilmiş, kafirmiş – nah kutlarız. 9 günlük tatile de sosyete meclisi karar verdi zaten.

Comments

5 dedi ki:

reca ederüm canum. hep biz senin bilgilerinden faydalanıyoruz. bir nebze faydalı olabildimse ne mutlu bana.

flagg dedi ki:

saolasan apo. teşekkür ederiz nacizane bilgiler için, bilmemekteydim.

5 dedi ki:

ramazan ayını dert edinmiş herkesin ramazan bayramı mübarek, şeker sektöründe hizmet veren ve şeker toplayan herkesin şeker bayramı kutluolsun. Geri kalanına ise iyi tatiller, yaşam sevinci dolu günler dilerim.

5 dedi ki:

Sevgili laik devletim müslüman gayri müslim ehli kitap gözetmeden herkesi eşit kılar ve hicri takvimin her şevval ayının 1. , 2. ve 3. gününü ve hafta bölünmelerini de ekleyerek çalışmaktan azad eder.
Ramazan bayramı müslümanların mekke’den medine’ye hicretin ikinci yılından beridir kutlanmaktadır. Ramazan sözlük anlamı olarak arapça “çok sıcak olma” manasına gelir. Bunun sebebide ay takviminin mevsim gözetmeyişiyle ilk orucun yaz mevsimine gelmesi yüzünden bu isimle anıldığına dair varsayımlar vardır.
ramazan bayramı şevval ayında kutlanır çünkü ramazan ayı boyunca yapılan oruç, teravih namazı gibi yoğun bir ibadet temposundan çıktıktan sonra Allah şevval ayının ilk üç gününü bayram kılmıştır.
……
Bundan sebeple ramazan ayı ve ramazan bayramı bir bütündür. ramazan ayını diğer aylardan farklı geçirmeyen her birey için bu bayram anlamısız ve eksiktir. Bu onlar için amaçsız bir bayram yani tatil manasına gelmektedir. cennet yurdumun ve dünyanın gelişmiş tatil beldelerinde bu amaçsız bayramlarını yeterince ifşaa ederler.
……
Yani flagg’ın verdiği örneği daha da açıklarsak uefa şampiyonu olan galatasaray taraftarının real zaragoza taraftarıyla aynı sevinci yaşaması ne kadar olanaklıysa bu bayramıda, ayın getirdiklerini yaşamamış birisinin bu bayramı yaşaması o kadar olanaklıdır.
……
Bu bakış açısı baz alındığı zaman da bu bayrama şeker bayramı demek yanlız ve yanlız şeker imalatçılarının, dağıtıcılarının, satıcılarının, şeker pancarı yetiştiren çifçinin, toplayıcısının, onu götüren kamyon şöförünün, şeker işçisinin ve çocukların hakkıdır. Hem şeker sektöründe faal olmayıp hem de bu bayrama şeker bayramı diyen zihniyet en iyi ihtimalle çocukça bir zihniyettir.
Hatta bu bakış açısını geliştirise; bu ayı yaşamayanın bu vakti bayram olarak nitelendirmesi, haksız bir nitelemedir.
……
Sanıldığının aksine ramazan bayramı alışverişi değil bakımlı olmayı ve cömert davranmayı gerektirir. Aksi takdirde olan niyetlerle yapılan bütün harcamaların ve pazar piyasasının ramazanla bir ilişkisi yoktur. bu kılıf yapıcağı tüketiciliğe mazeret aramaktır.
türkçesi biz büyürken dünyayı bok ettik yerine, biz büyüdük ve kirlendi dünya demektir. böyle bir durumda dünyaya kızmak ne dünyadaki bokları temizler, ne de dünyadaki hızla artan bok nüfusunun ivmesini azaltır, olsa olsa bu basit bir kendini aklama çabasıdır.

Bir cevap yazın