x mallarına protesto

çin’de yaşananlardan sonra dört bir yandan haberler ve dönen mailler ile (arasan facebook grubunu da bulursun) çin mallarına boykot çağrısı var, almayacakmışız. her diplomatik krizde bir ülkenin malını protesto edelim ile basın açıklaması yapmaktan haz duyduğunu düşündüğüm halkımız, bu sefer yırtarım dağları enginlere sığmam taşarım diyerekten çin’de üretilmiş sandalyede otururken, çin’de üretilmiş bilgisayardan mail forwardlayarak coşuyor. konya il genel meclis başkanı da elindeki çin malı kalemi kırmış. aferin. türkiyeye bağımlı çin ekonomisini sarstık valla 2 günde korktu adamlar. işin daha da komik tarafı “sanayi bakanı” nihat ergün de diyor bunu. iki ülkenin de dünya ticaret örgütüne üye olduğunun farkında değil herhalde derken, birileri uyardı herhalde “ne diyorsun hacı?” diye yanlış anlaşıldım açıklaması yapmış. inle sevgili ülkem.

benzer bir konu da akaryakıt sektörü için geçerli, geçen bir yazı geldi maile akaryakıt fiyatlarını protesto etmek için “total, bp, shell”den kimse yakıt almayacakmış, böyle de fiyatlar düşecekmiş. amcam 30 kişiye göndermiş maili, gönderdiği herkes 10 kişiye gönderse 300 milyon kişi edecekmiş çarpan etkisiyle; 300 milyon. ımmh, allahtan burada durmuş. öte yandan ufacık bir araştırma yapsa pazar paylarında ilk üçü petrol ofisi, shell ve opetin paylaştığını görecek. ama ne gerek var ki kapıl işte rüzgara.

elimde bir de rapor var, avrupada ülke detayıyla 2009 yılı için dijital pazarlama araştırması. türkiye için e-mail marketing hala artarak devam ediyor diyor adamlar. mail forwardlayarak dünyayı kurtaran nesile uygun tabii böyle bir sonuç. doğru yaptığımız şeyler de var demek.

yakında türk mallarını protesto edersek şaşırmam.

Bir cevap yazın