William S. Burroughs’un Çıplak Şölen’i ve Kafa Yapıcılar

Genç kızımız sokaklarda devam ettiği yaşamına bağımlılıklarını ve aşkını ekliyor ve Safdie’lerin müzik kullanımıyla, kamera açılarıyla Heaven Knows That kültleşiyor.

ULTRA YAŞAMAK İSTEDİĞİN KAFA ÖNCESİNDE 1 TANE LYRICA

Beat kuşağının Kerouac ve Ginsberg’le beraber iskeleti. Junk’ı göt deliği dahil her yerinizden alabilirsiniz diyen ve Wilhelm Tell oyunundan karısını yanlışlıkla vuran bi’ adam. Boktan da diyebilirsin ilah da. Ki umrunda olmayacaktır.

Aslında çoğu yazar veya sanatçı için kafa yapıcı maddelerin ilham amaçlı (ve bazen de sadece keyif?) kullandığını biliyoruz. Gerçekten de deneyimlerinden yararlanan sanatçıların mükemmel yapıtlar ortaya koyduğu ve sanat tarihinde önemli eserlerin çoğunun da bu deneyimler etkisinde ortaya çıktığı bilinir. Muazzam dehalar junk’ın veya bazen de esrarın etkisiyle kendini aşar ve adeta ilahlaşır. Tabii yaratmak için sadece buna ihtiyaç yoktur. Herkes sanatçı olabilirdi o zaman?

Gerçek bağımlılar parkları mesken tutmuş eşcinseller en kaşarlanmış fahişeler sokak çocukları gerçek serseriler her zaman ilgisini çekti ihtiyarın. Dünyadaki en özgür ruh klişesinin götünü bile sikmiş olabilir. Çıplak Şölen’i okuduğunda bunun son derece ahlaki bir kitap olduğunu unutma (!)

GERGİNLİK SİNİRLİLİK KASILMIŞLIK HALİNDE ESRAR

Neden bu kadar bağımlı genç yaşta ölürken veya bunalımdan başlayanların sonu intihara yakın olurken ihtiyarımız kafası güzel ibnemiz Burroughs 83 yaşında hepimize orta parmak çekerek defoldu? Sadece bünye mi? Yoksa kullanımı kendini heder etmeye değil de yaratıcılığı güçlendirmeye ve varolan gücün (her anlamda) artılımasına yönelik kullanıldığında aslında öcü olmayan bir şey mi?

Çıplak Şölen diye çevirdiğimiz Naked Lunch’ı tarih o ki 56’da yazdığı bilinir. Cut-up tekniği kullandığı yazısı kimi için kafa karıştırıcı (ki öyle) kimi için buna rağmen yeraltının başyapıtlarından. Kafa açıçı belki sürreal biraz da junk etkisinde. Gerçeklikle arasında sıkı bir bağ bulunduğu söylenemez ki onu halüsinatif yapan da budur.

PARTİDEKİ ÖZGÜVENLİ KİŞİ OLMAYA VE ÖZSAYGININ VAR OLDUĞUNA İNANMAN İÇİN MDMA KOKAİN ŞEKER EXTACY NE DERSEN DE

Naked Lunch, Heaven Knows That (Ve Safdie’lerin diğer iki filmi Uncut Gems ve orijinal adını unuttuğum Soygun’u da), Christiane F. filmlerini öneririm? Bu yazı cut-up tekniğiyle yazıldı.

Christiane F.:eroin bağımlısı küçük kızımız fahişelik yaparak bağımlılığına devam etmeye çalışıyor. David Bowie konseri falan var içinde. Heroes’u dinlemek ekstra keyifli filmde.

Bir cevap yazın