weegee

usher fellig olarak 1899’da doğdu. ailesi amerikaya göç edince ismi daha amerikan gözüksün diyerekten “arthur” ismini de aldı. yetmedi, polis telsizine gizlice bağlanarak dinlediği anonsların ardından suç mahaline polisle aynı anda gittiği için “weegee” lakabı takıldı. isimden ziyade bizim için önemli olan nokta kendisinin yaptıkları. yani çektiği fotoğraflar.

kendisi foto muhabiri, fotoğrafçı olarak anılıyor. bu yazıya konu olmasının sebebi ise 1930 ve 1940’lı yıllarda efsane olmasını sağlayan tarzı ve çarpıcı fotoğrafları. çarpıcı olmasının temel sebebi de kanımca doğrudan gerçeği yansıtması. farkedeceğiniz gibi fotoğraflar bakarken herhangi bir yorum yapmanız gerekmiyor. her şey apaçık ortada.

bu durumun arkasında ise basit bir sebep yatıyor: para kazanma isteği. geçim sıkıntısı yaşarken ACME haber ajansında karanlık odacı olarak çalışmaya başlıyor. birgün etrafta kimse olmadığı için kendisinden bir yangının fotoğrafı çekilmesi istenildiğinde fotoğrafı teslim ettikten sonra  kazandığı telif ücreti onu bütün sansasyonel olayların peşinden koşmasına sebep oluyor. çünkü en çok sükse yapan fotoğrafların sansayonlar olduğunun farkına varıyor. kendisi bu durumu şöyle açıklamış;

birinin bana iş ya bir şey vermesini beklemedim. kendim için bir iş yarattım – freelance fotoğrafçılık. ve herkesin yapabileceği bir şeyi yaptım. yaptığım tek şey iki yıl boyunca Manhattan polis merkezine  gitmekti ve herhangi bir polis kimliği ya da izin olmadan çalıştım. polis telsizine bir haber geldiğinde, peşinden gittim. amacım fotoğrafları gazetelere satmaktı. ve doğal olarak, bir anlamı olan hikayeleri tercih ettim.

bu şekilde kariyeri boyunca  5.000’e yakın cinayeti görüntülemiş olduğunu söyleyen birinden bahsediyoruz. daha fazla uzatmadan sosyal ortamlarda kullanabileceğiniz bilgiler ile de devam edelim; george michael’in “listen without prejudice” albümünün kapağı kendisinin. ayrıca john zorn’un “naked city” albümünün de isim babası ve pek tabii kapak fotoğrafının sahibi. ayrıca kubrick’in “dr. strangelove” filmindeki görsel efektler danışmanı. karakteri filmdeki oyuncuları da oldukça etkilemiş.

sanıyorum bu kadar bilgi sizin için yeterli. araştırmak isteyenlerde farklı kaynaklara yönelebilir. şimdi sizi bir süre ekran başına kitleyecek bu fotoğraflardan oluşan bir weegee albümü ile başbaşa bırakıyoruz.

weegee

Bir cevap yazın