Menü Kapat

Uyanıkken Görsel Halüsinasyon Görmek

etilen not: herhangi bir rahatsızlığınız var ise buraya yazmak yerine bir uzmana danışmanızı tavsiye ederiz. din tacirleri ve “hoca”ların uzman olmadığını da hatırlatmak isteriz.


beyni etkileyen herhangi bir fizyolojik hastalık görsel-işitsel halüsinasyon görmemize sebep olabilir. bu durumda hastalığın beyinde olması şart değildir, akciğer, karaciğer ya da benzeri başka bir organdaki zarar verici “kötü huylu” hastalık da beyini yorduğu ve onu belirli noktalarda hasara soktuğu için görsel halüsinasyonları tetikleyebiliyor.

bu durum, teknik dilde anlatımların dışında şu şekilde ifade edilebilir; vücudunuzdaki herhangi bir tümörün beyni ve bedeni gün geçtikçe eritmesi ve “karartması” beynin karanlıkta kaçma arzusuyla doğru orantıda işliyor. insanın karanlık bir ortamda kaldığı zaman belirli bir süre zarfı sonrasında bazı görüntüler görmeye başlamasıyla aynı ortak kaynaktan çıkıyor bu iki durum. tümör-hastalık beyni karartmaya başladığı zaman beyin bunu savuşturmak ve kendi yapısını yenilendirmek için, uyanıkken rüya görmeni sağlıyor. uyanık olduğun zamanlarda bilinçaltına inip “depodan kendi için yararlı ne varsa” alıyor ve uyanık halüsinasyonları başlatıyor.

elbette LSD-esrar-sihirli mantar-dmt-ayahoska-meskalin gibi sanrı verici maddelerin (eğer birey tarafından kullanılmışsa) bu zamana kadar o “depo”nun kapısını sıkça açıp kapamış olmaları bu dakikadan sonrası için beyine büyük bir kolaylık sağlıyor. kolaylığın paralelinde ekstra malzemeler ve “serbest dolaşım-üretim” hakkını beyine sunmuş oluyor.

çözüm amaçlı yapılabilecek tedaviler olarak, beynin bu süregelen işlemini sanrı verici maddeler yoluyla manipüle edip kendi çıkarların doğrultusunda kullanmak psikolojik çarelerin başında geliyor.

fiziki çözüm olarak ise hastalığı yok etmek, uyanık halüsinasyonları yok etmekle eş değer bir nitelik kazanıyor. ya da beynin tek taraflı odaklanmasını önlemek ve gücü yaymak amaçlı yeni bir hastalık ortaya çıkartılabilir. tabi ki de bunun getireceği fiziki yükün riskini göz önünde bulundurarak.

eğer bu görselleri gören kişi genç biriyse (yaşlıysa bu hastalığa yakalanma sebebi yaşlılıktan kaynaklanmış olacağı için bu noktada bizim için önemsiz bir veri olur) ufak bir olasılıkla lewy cisimcikli demans hastalığına sahip olabilir. bu hastalık beynin bazı sorunları içten içe büyütmesi ve ruhsal çarpıntılara yol açmasıyla başlar. psikolojik bir istikrarsızlık baş gösterir.

Lewy cisimcikli demansta önce davranışsal ve zihinsel sorunlar ardından hareket bozuklukları başlar. Birçok hastada ilk yıllarda sadece bir depresyon gözlenip arkasından diğer davranışsal sorunlar, zihinsel güçlükler ve parkinsonvari hareket bozuklukları görülebilmektedir. Davranışsal sorunlar daha çok görsel halüsinasyonlar ve hezeyanlar şeklindedir. Hareket bozuklukları daha çok vücudun katılaşması, yürümenin yavaşlaması, yüzün donuklaşması şeklindedir. Hastalardaki aşırı uyuklamanın dışında önemli bir uyku bozukluğu da tabloya eşlik edebilir.

REM (Rapid Eye Movement-Hızlı göz hareketi) uyku davranış bozukluğu denilen bu durumda hastalar uykularında kontrolsüz bir rüya evreninin içine düşebilirler.

etilen sosyete . 2003 - 2018 . eskişehir

copyleft. hiçbir hakkı saklı değildir.

paylaşım