utanıyorlarmış

ANTALYA’da, TÜBİTAK için 4 lisede 289 öğrenciyle yapılan bir araştırma, öğrencilerin Türk ve dünya tarihine damga vurmuş kişileri çok fazla tanımadığını ortaya çıkardı. Fotoğrafları gösterilen 12 Eylül darbesinin lideri ve 7’nci Cumhurbaşkanı Kenan Evren’i `Tanımıyorum’ diyen erkek öğrencilerin oranı yüzde 69, kızların yüzde 88 çıktı. İstiklal Marşı’nın yazarı Mehmet Akif Ersoy’u da erkek ve kız öğrencilerin yarısından fazlası tanımadı. Küba’da devrime imza atan Che Guevara, Sultan Vahdettin ve Karl Marx’tan daha çok tanınırken, `50 Cent’ adı ile popüler olan ABD’li rap müzik sanatçısı Curtis James Jackson, tanınırlıkta ünlü piyanist Fahir Atakoğlu, Ayhan Işık, Müşfik Kenter, Ayşe Kulin ve Orhan Pamuk’un toplamını geçti.

boyalı basında benzeri manşetlerle püü yazıklar olsun haberleri dolaşmakta. bir araştırma daha yapılsa, medyada bu vatandaşlar hakkında ne kadar haber çıkmış araştırılsa, anket sonuçlarıyla örtüşen birşeyler gelir muhakkak. bir gün haber anlayışınızdan da utanmanız dileğiyle.

Comments

buggleyeyes dedi ki:

o kadar da doğru değil. fotoğrafını gösterdikleri adamlar fotoğraflarıyla tanınan insanlar değil. yani “kenan evren kimdir?” diye sorulsa herhalde o tanımayanlar oranı çokca düşer. fahir atakoğlu?? yürüsün bi zahmet… ayşe kulin mi, ayhan ışık mı? tanımamakla bişey kaybetmez gençler.
mehmet akif ersoyun fotoğrafını görmüş olan parmak kaldırsın. adını da bilmeyen lise öğrencisi yoktur herhalde.

psikoloji ve sosyolojinin 3 dayanağı olduğu söylenir: yalan, kuyruklu yalan, istatistik! yani farklı bir tür anketle sokağa çıkarak sokaktaki türk halkının ne kadar üst düzeyde kültürlü olduğunu da kanıtlayabilirsin. anketin sonucu hazırlandığında bellidir.

“haber yoksa haber yaratıcaksın” diye bişey var ya…

Bir cevap yazın