sadece uzak durun

steve jobs’ın ceo’luğu bırakmasının ardından hakkında yazı yazmayan bir siz kaldınız uyarıları ile bu yazıyı okuma şerefine nail oldunuz, aferin. steve jobs abimiz başarıları, konuşmaları, hikayeleri, ıvırları ile anıldı, bütün piyasa adam gitti diye bir hüzünlendi, apple hisseleri ciddi düşüş gösterdi.

başarılı mıydı? kesinlikle evet, bunu tartışmaya bile gerek yok. fakat kanımca kendisinin en çok başarılı olduğu nokta bütün dünyayı kendisinin ürünlerinin yaşamlarımızı değiştirdiğine ikna etmesiydi. apple’ın pazarlama stratejisi üzerimizde çok ciddi başarılar elde etti (ben dahil) ki bu yazıyı kendilerinin bir ürününde yazıyorum.

apple bu konudaki tek firma da değil. takıntılı olduğumuz, sürekli ürünlerini tükettiğimiz her firma için bu geçerli. bu konuda kendinizi üzmenize de gerek yok. insan doğası “istemek” üzerine tanımlı, günümüz sisteminde de tüketmeden yaşamak mümkün değil. fakat yapabilecekleriniz var, tüketme isteğinizi azaltacak, içinizdeki arzuyu öldürecek şeyler var:

  • alışveriş merkezlerine ve sizin bir şeyler satın almanızı sağlamak için tasarlanmış yerlere gitmeyin. ne gidiyorsunuz, bok mu var?
  • manyak gibi tv izlemeyin. en azından reklamları izlemeyin, emin olun hepsi siz ihtiyacınızın olmadığı şeyleri almanız için tasarlandı.
  • düzenin %50si reklam, anlamsız renkli dergilerini okumayın. milli eğitim bakanlığı’nın önerdiği “yüz temel fanzin”den başlayın.
  • katalogları okumaktan vazgeçin, hem reklamları sevmediğinizi söylüyorsunuz, hem de %100 reklam okuyorsunuz, manyak mısınız?
  • online alışveriş şirketlerinden ve fırsat sitelerinden uzak durun. hepsi bir ihtimal alabileceğiniz ama o siteler olmasa almayacağınız ürünler ile dolu. şirketlerin mail listelerinden çıkın ya da ara ara takip ederek ürünler üzerinde ne kadar indirim yapabildiklerini görüp kar marjları üzerine fikir sahibi olun.
  • insanların sahip oldukları şeylere sanal alemde ve günlük hayatta bakmaktan vazgeçin. elinizdekilerle mutlu olmayı öğrenin.
  • bir ürünü istediğinizin farkına vardığınızda (farkındalık harbiden önemli) bir durun. bir kenara not alın, 15-20 gün sonra tekrar bakın zamanla o isteğinizin yok olduğunu göreceksiniz.

şirketlerin pazarlama ve reklam faliyetleri karşısında tek başına savaşmanız mümkün değil, gerçekten değil. önünüze koyulan reklamın ardında uzaktan ilişikleri de kattığınızda 400-500 insanın çabası var, hepsi insan psikolojisi üzerine binlerce araştırma sonuçlarından faydalanarak üretiliyor. sadece uzak durun, işe yaradığını göreceksiniz.

 

Bir cevap yazın