The Congress – 2013

film yıldızları depresiftirler, film yıldızları her projeye onay vermezler, film yıldızları kaprislidirler, film yıldızları yaşlanır, ve ölürler. şov devam etmek zorundadır, ve eder.

2013 yapımı bir Ari Folman filmi olan The Congress, bizi hayal edebileceğimizin çok da ötesinde olmayan, ama yalnızca hayallerde var olabilecek bir dünyaya götürmeyi başarmış.  vaktiyle yıldızı çok parlak olan Robin Wright, çeşitli problemler ve sektördeki kararsızlıkları nedeniyle filmlerde rol almayı bırakmıştır. hala bağlı olduğu film şirketinin sahibi Jeff ise Robin’i hala istemektedir. fakat hala yıldızı parlayan Robin’i.

Robin’in tüm mimiklerini ve tepkilerini kayıt altına alıp onu ölümsüzleştirme isteğini Robin çaresizlikle kabul eder ve kendini her türlü projede kullanmalarına izin verir. işte bu noktada film başka bir boyut alır ve bizi bir animasyon bölgesine götürür.  bu noktadan sonra filmi 2D olarak izliyoruz. animasyon bölgesinde olanları ise anlatmak oldukça güç.

insan zihninin neler oluşturabildiğini izlerken bize muhteşem bir melankoli havası eşlik ediyor. film animasyon-drama türünde, muhteşem bir distopya örneği. soundtrackleri tamamen farklı bir konu…

sonuç olarak, izleyin, izlettirin.

Bir cevap yazın