the century of the self – 2002

İstediğim şeyler gün geçtikçe istemeye eğitilmiş olduğum şeylermiş gibi görünmeye başladı.

the century of the self, adam curtis yapımı harika bir bbc belgesel serisi. genel olarak sigmund freud, anna freud ve edward bernays’ın şirketlerin ve hükümetlerin insanları analiz ettiği, yönettiği ve kontrol ettiği yöntemlere olan etkisini anlatıyor.

belgesel 4 bölümden oluşuyor;

  1. happiness machines
  2. the engineering of consent
  3. there is a policeman inside all our heads: he must be destroyed
  4. eight people sipping wine in kettering

her insan evladının izlemesi gereken belgesel listelerinin en ön sıralarında yer alan bu belgeseli eşe dosta izletmeyi de ihmal etmeyin. beyin yıkamanın, halisünasyonların, manipülasyonların, kitlesel kontrolün ya da özetle big brother’ın tarihçesi.

Babama göre demokrasi muhteşem bir kavramdı. Ama etraftaki bütün kitlelerin güvenilir bir karar verebileceğine inandığını sanmıyorum. Çok kolay bir şekilde onlar yanlış kişiye oy verebilir, yanlış şeyi isteyebilirdi. O yüzden yukarıdan yönlendirmek gerekiyordu onları. Bir bakıma aydınlanmış despotizm diyebiliriz. İnsanların arzularına ve fark edilmemiş özlemlerine, böyle şeylere hitap ediyorsunuz. En derin arzularına, en derin korkularına dalıp, onları kendi amaçlarınız uğruna kullanabiliyorsunuz.” Ann Bernays (Edward Bernays’in kızı)

the century of the self . türkçe altyazılı;
the century of the self . english

Bir cevap yazın