tespit.

metin üstündağ‘dan çok hoşuma giden bir tespit. sahiden bir durup düşündüğümde son dönem topçulardan aklıma gelen post-modern isimlerin başında devşirme berkant ve batuhan geliyor. ikisini de sevmem. berkant çabuk gitti. batuhana da bir an önce yol verilmesi en büyük temennim.

Eşiniz hamileyse, bir erkek bebek bekliyorsanız ve ille de çocuğunuza yüzde yüz yerli ata yadigarı bir isim koymak istiyorsanız, sakin olun, heyecan yapmayın, Türkçe çocuk isimleri sözlüğü falan aramayın. Hemen, gelmiş geçmiş tüm Beşiktaş takımı futbolcularının isimlerini şöyle bir hatırlayın yeterli. Nedense yıllardır Beşiktaş takımında yazılı olmayan bir gelenek gibi, şimdilerde ancak babalarda, amcalarda, dayılarda rastlayabileceğimiz, ata yadigarı yüzde yüz yerli isimli futbolcular yer almış. Mesela Hakkı, Zekeriya, Süleyman, Recep, Rasim, Ziya, Ahmet, Samet, İlhan, Nihat, Vedat, İbrahim, Serdar, Mehmet, Kadri gibi. Oytun, Berk isimli bir futbolcu asla yer alamaz sanki Beşiktaş takımında. Zaten Çağdaş isimli bir futbolcuları da var ama bir türlü takıma giremiyor. İsminden mi kaybediyor acaba?

Comments

Omer Fatih KOC dedi ki:

ahehaahhae harika yazı, mükemmel tesbit.

bir kaç örneği de galatasaray da görmek mümkün aslında. en azından gelişim ve sonuç evreleri isimleri yüzünden hüsran oldu gençlerin.

cafercan mesela, galatasaray kökenli. fazla değil, üç dört yıl öncesine kadar tüm spor medyası bu topçunun ileride gerrard olacağına inanıyordu. en son paf takımdan hocası suat’ın talebeliği yeniden yaparken ordusporda göründü. yalan yok, iyi topçuydu. ama isimden kaybetti. aynı şekilde “özgürcan” da öyle. sanırım bu sezon antalyaspor’a bonservisiyle verdiler.

“arif”‘in yiğeni mülayim de bu tayfadan. ismi x+can şeklinde formülize edilmiyor ama bu 86-87 kuşağı “arda” hariç isim bakımından lanetli.

tek ve yegane AŞK’a dönersek:

eski tüfek “ibrahim”ler herdaim mevzuu içinde. “batuhan” akıllanır mı bilmiyorum ama herdaim trend bir isim olan “emre” adında bir sol bekimiz kampta estiriyor. sanırım “ertuğrul” onu banko oynatacak.

“sinan” gitsin, “yıldırım” yetsin..

“hakkı”lar, “pascal”lar, “nihat”lar geri gelsin.

çocuğumun adını “nouma” koyacağım ki çocuğum baba olunca bu tesbit teorisi sona ersin ;)

5 dedi ki:

Arapça olmayanları söyleyeyim. nihat, vedat, serdar, methmet(muahmmedin türkçeleştirilmişi). De zaten adamın derdi türkçeden çok “ata yadigarı isimler” imiş, senin dediklerinde ata yadigarı ama pek bir önce oluyor. Çok uzun süre kullanılmayıp, sonrada modernizasyonla ortaya çıkmış isimler Berk can misali..

ny.batteri dedi ki:

saydığı isimler arapça ama oytun berk batuhan falan asıl ata yadigarı olan türkçe isimler. biraz yanlış bir tanımlama olmakla birlikte güzel tespit :D

Bir cevap yazın