tasarım yarışması: medyada yasaklar ve sansür

doğum gününü çılgılar gibi kutlayan <art href= yememiş içmemiş behance network kişilerini örgütlemiş bir de sansür ve yasaklar üzerine yarışma organize etmeye kalkmış. ne güzel de iş yapmış. ödül, ıvır ve zıvır kaygısı olmadan destekleyiniz. tasarım kaygısı olmadan da üretiniz derim. başarısızlıklar. şimdi söz onlarda;

medyada yasaklar ve sansür

Tüm dünyadan ilham almalık en güncel işleri ve başta Türkiye’den farkedilmemiş yetenekleri tanıtabilmek amacıyla kurulan <art href=’in 1. yaşını kutlarken; hem <art href= ‘i sadece bir blog olmaktan bir adım öteye taşımak, hem de Türkiye temsilciliğini yaptığım Behance Network’ün amaçladığı gibi “fikirleri gerçeğe dönüştürmek” adına bir tasarım yarışması için kolları sıvadık…

En hatırlanabilir örneği olarak YouTube yasağı ile başlayıp birbirinden farklı binlerce sitenin bazen politik, bazen usulsüzlük sebebiyle bazen de sebep bile belirtilmeden yasaklanmasıyla devam eden ve en son Blogspot sitelerini de kurban verdiğimiz sansür; geleneksel medyada da etkisini giderek artırmakta. Alkol ürünlerine gelen reklam düzenlemelerin yanı sıra, son dönemlerde bir çok yayın “toplum düzenini bozucu”, “örf ve adetlere aykırı” ya da “provoke edici/aşağılayıcı” bulunarak ya yayından kaldırıldı ya da baskı uygulandı, cezalar geldi. Öyle ki, neyin iyi neyin kötü, neyin uygun neyin aykırı olduğuna karar verme hakkını kendisinde görenler sadece kurumlar değil kişilerdi, sergiler basıldı, sanatçılar ve sanat severlere saldırıldı.

Yarın kapatılacak başka bir siteyi, yazısı kırpılacak bir gazeteciyi veya gelecek yeni bir kısıtlamayı düşününce, bir çok kez yapılmış olsa da bu konudan vazgeçemezdik…

YARIŞMANIN KONUSU
Medyada Yasaklar ve Sansür

YARIŞMANIN DALI
Poster Tasarımı

BRIEF
12 Haziran’daki Genel Seçimleri’in iddialı partilerinden <art href=’in en büyük kampanyalarından birisi, Türkiye’de oluşan bu kısıtlayıcı anlayışı düzeltmek vaadini taşımaktadır. Parti yönetimi, tasarımcılardan klasik/sıkıcı seçim afişi şablonları unutmalarını ve vaatlerini en iyi anlatabilecek şekilde kendi tarzlarını ortaya koymalarını istemektedir.

Logoyu indirmek için.

ÇALIŞMALARIN TESLİMİ
A3 boyutlarında ve 300dpi çözünürlükle hazırladığınız çalışmanızı, uzun kenarı 2000px olacak şekilde boyutlandırırak 15 Mayıs 2011 Pazar saat 23:59‘a kadar ad-soyad, adres ve telefon bilgilerinizle birlikte arthref@gmail.com adresine ulaştırmanız gerekmektedir.

Yarışmanın tüm kurallarını okumak için PDF dosyasını indirip, her türlü soru ve düşünceleriniz için iletişime geçebilirsiniz.

JÜRİ
Bigumigu kurucusu Aygül Pembecioğlu, OgilvyOne Worldwide İstanbul Yaratıcı Yönetmeni David Kalvo, Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Ebru Baranseli, Yıldız Teknik Üniversitesi İnteraktif Medya Tasarımı Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Asım Evren Yantaç ve McCann Erickson İstanbul Sanat Yönetmeni ve Elmaaltshift.com kurucusu Fırat Yıldız‘dan oluşan 5 kişilik jürinin oyları yarışmanın kazananlarını belirleyecek.

PUANLAMA
2 aşamadan oluşan puanlamanın ilk aşamasında jüriden en çok kabul oyu alan 50 çalışma ikinci tura kalarak 1 ile 10 arasında puanlandıktan sonra, toplam puanlarına göre sıralanacaklar. Aynı puanı alan çalışmalar, kendi aralarında tekrar oylanır.

ÖDÜLLER
Jüri oylaması sonunda birinci olan çalışmanın sahibi 1 yıllık ComputerArts üyeliği, ikinci çalışmanın sahibi Behance’ten “Making Ideas Happen” kitabıyla birlikte Action Method’dan Action Book ve IdeaPaint‘in, üçüncü çalışmanın sahibi ise TASCHEN’den “Andy Warhol Treasures”ın sahibi olacak. Ayrıca ilk 10′a giren çalışmalar, yarışma sonunda Milk Gallery & Design Store‘da sergilenmeye hak kazanacaklar.

TEŞEKKÜRLER
Enerji ve tecrübeleriyle ilham veren ve yardımlarını esirgemeyen jüri ekibine, Milk Gallery & Design Store’a, sansüre karşı bir bilinç oluşturmak adına tüm emekleri için SansüreSansür ekibine, tüm katılımcılara ve yarışmanın yayılmasında katkıda bulunacak olan herkese bir kez daha teşekkürler…

Bir cevap yazın