SOPA ne lan?!

türkiye’deki sansür saçmalığını iyicene bünyeye sindirmiş, kabullenmiş bireyler olarak kendimizi aşıp artık amerikadaki sansüre tepki gösteriyoruz; SOPA ne lan diyoruz. SOPA yani (Stop Online Piracy Act) için özetle aşağıdaki mevzu söz konusu diyebiliriz.

Amerikan senatosunun hazırladığı bu yasa tasarısı eğer kabul edilirse, internet üzerinden video izleme, şarkı ve resim paylaşımı yasaklanacak ve marka değeri olan bir ürünün adını paylaştığınız zaman siz suçlu görünebileceksiniz. Bu durumda böyle paylaşım yapan siteler bloklanacak, kapatılacak ya da para cezasına çarptırılacak. Bugün ülkemizde her site her an kapatılma korkusu ile karşı karşıya. Böyle bir sorunumuz var iken Amerika’nın getireceği SOPA yasası ile Facebook, Twitter ve Youtube gibi internette zaman geçirdiğimiz birçok site değişime uğrayacak.

bu olaya tepki olarakta web’de grev yapıyoruz siteleri kapatıyoruz eylemi mevcut. amerikan senato üyelerinin düzenli takip ettiği siteler arasında olan etilen sosyete de arkadaşlara yardımcı olmak için çarşamba günü kapalı olacak. sopa iyiymiş ben bir detayına ineyim diyenler, mevzuyu sevdim ben de grev yapayım diyenler ve türk yancılar için aşağıdaki linkler ile devam ediyorsunuz. sopa ya da nerden baksan başka bir saçmalık.

Comments

ali dedi ki:

kökten kessinler interneti, hatta elektriklerde gitsin.

Bir cevap yazın