sombrero

bir daha aşık olunca çok dikkatli olacağım, dedi kendi kendine. ayrıca, tutmaya gayret edeceği bir söz vermişti kendine. hiç bir zaman başka bir yazarla çıkmayacaktı: her ne kadar çok şeker, nazik, üretken veya eğlenceli olsa bile. uzan vadede değmezlerdi. duygusal olarak çok pahalı ve bakımları çok karışıktı. sadece einstein’ın tamir edebileceği sürekli bozulan bir elektrikli süpürge gibiydiler.
bir sonraki aşkının bir süpürge olmasını istiyordu.

sombrero, yani bir japon romanı. brautigan 1975 yılında yazmış. biz yeni okuduk. orijinali sombrero düşüşü bu arada, nedense düşüş kısmı atlanmış kitap isminde. iyi bir etilen takipçisi brautigan’ı tanır ve tekrar tanıtmayacağımızı bilir. iyi bir brautigan okuyucusu ise kitabın tek oturuşta (ya da tercihe göre ayakta) okunması gerektiğini düşünür ve uygular.

bol bol gülümseten bir eser. kendisinin de kitabı yazarken fazlasıyla eğlendiğini de düşünüyorum. 3 farkı hikayeyi içinde barındırıyor ve bir sombrero’nun sıcaklığının kaç derece olduğu çok önemli bir nokta haline gelebiliyor ve şimdi bu kitabı tavsiye ettiğimizi okuyorsunuz.

son olarak altıkırkbeş yayını ve olabilecek en kötü kitap kapağı tasarımını yaptıkları için tebrik ediyorum. kitabın dizgisini de aynı çirlinlikte yapmayı başarmışlar.

sombrero
richard brautigan
türkçesi: melis oflas, zekeriya şen
altıkırkbeş yayın
2016, 160 sayfa

Bir cevap yazın