ingilizlerin kaba kuvvet kullandıkları mutlak surette doğrudur ve bizim de aynı şekilde davranmamız mümkündür ama aynı araçları kullanarak ancak onların sahip olduğu aynı şeyleri elde edebiliriz. kabul edersiniz ki biz onu istemiyoruz. amaçlarla araçlar arasında hiçbir bağ olmadığı inancı büyük bir hatadır. eğer okyanusu geçmek istiyorsam onu sadece bir gemi vasıtasıyla yapabilirim; eğer bu amaç için bir araba kullanacak olursam hem araba hem de ben denizin dibini boylarız.

mahatma gandhi

Comments

buggleyeyes dedi ki:

zamanında bu adamı sevip peşinden gitmişlerdi. şimdi dünyanın en kalabalık ikinci ordusuna sahipler. denizde arabayla yüzen bir millet daha mı? yoksa denizde gitmeye çalışan araba “millet” fikrinin ta kendisi mi?
tolstoy, kendisinden çok etkilenen, belki pasif direniş fikrini aklına ilk kez soktuğu ve hayatının son yılını mektuplaşarak geçirdiği gandhi için, onun hint milliyetçiliği fikrinin herşeyi batırdığını söylemiş.
evet pasif direniş milliyetçilikle elele yürümez. millet olarak varolma, dünyayı milletler ve onların arasındaki ilişkiler olarak görmek gemileri karadan yürütmek gibidir. eh yürümesi toptan imkansız değildir ama, insanlığın belini büker. ve gandhi’nin bütün satyagraha fikri milliyetçi dünya görüşü üzerine kurulmuştur.

aslında pasif direniş genel olarak mümkün veya makul birşey değil. yani işe yaraması sadece borsaların çalışması gibi ya da adam smith’in rekabetten kaynaklanan “görünmez el” fikri gibi birşey. yani sade biçimde mantıksal olarak işlemesi mümkün olmayan ama karman çorman ettiğimiz, ilişkileri arapsaçına döndürdüğümüz dünyada bir şekilde işleyebilirmiş gibi görünen ve hatta zaman zaman, fakat çok sakat olarak işleyen saçma sapana bir fikir.

bunun sadeleştirildiği bir kurgu denemesi; “and then there were none.” aşağıda ingilizcesinin rapidshare linkini verdim. fikrin sadeleştirildiğinde, yalınlaştırıldığında ne kadar saçma sapan kaldığını kitaptaki boşluklardan farkedebilirsiniz.

http://rapidshare.de/files/48283413/and_then_there_were_none.doc.html

Bir cevap yazın