Herkese selamlar,

“Sınırlara hayır” mail grubunun kurulduğu haberiyle başlamak istiyorum. Bu mail grubu neden kuruldu? İhtiyaç var mıydı buna? Bu sorulara cevap vermeye çalıştıktan sonra naçizane birkaç öneriyi tartışmak üzere sunmak istiyorum.

Bu coğrafyada ilk defa 2008 yılının eylül ayında İzmir’de düzenlenen ‘Sınırlara Hayır!’ kampının, ilk olması nedeniyle organizasyon konusunda belli aksaklıkları barındırdığını çeşitli vesilelerle farklı ortamlarda konuştuk, tartıştık. En önemli olanı (diğer sorunları konuşmanın en azından şimdiden gerekli olduğunu düşünmüyorum) kampın ve etkinliklerinin çok iyi duyurulamamasıydı. Bu mail grubu, bu sorunu gidermek ve yeni bir kamp organize etmek için ihtiyaç duyacağımız iletişim ortamını sağlayabilir.

Yeni bir sınırlara hayır kampını Van’da organize etmeyi öneriyorum. Van, sınır bir şehir olması ve tam da bu yüzden içinde yüzlerce göçmeni barındırması nedeniyle böyle bir kamp için anlamlı bir yer. Ayrıca, yanı başımızda sürmekte olan savaşın en sıcak yaşandığı yerlerden biri. Kampı, bu yakıcı sorunları gündem edebileceğimiz bir genişlikte ele aldığımız takdirde işlevsel bir hale getirebileceğimizi düşünüyorum.

Bunun gerçekleşme olasılığı nedir? Olmayacak bir şeyin peşinden mi koşuyoruz? Bunu kuracağımız temaslar, yapacağımız alan çalışmaları ve zaman gösterecek.

Bir de zaman önerim olacak. Kampı 2010 yılında düzenlemeyi öneriyorum. Geniş bir zaman aralığımız olacağı için bu süre boyunca daha iyi organize olabiliriz.  Örneğin, bu süre zarfında işlevsel bir blog site oluşturabiliriz. Daha önceki sınırlara hayır kamplarından dökümanları, bilgileri paylaşabiliriz. Aynı zamanda yapacaklarımızı duyuracağımız bir platform olabilir.

Fazla gevezelik etmeden bağlamak istiyorum. Bunlar şimdilik aklıma gelenler. Yeni öneriler ve fikir alışverişleri için bir kışkırtma işlevi görmesi ümidiyle…Şimdiden ufak adımlar atmaya başlayalım bence..

deniz özgür

Grup tanımı: özelde mültecilerin yaşadıkları hak ihlallerini genelde ise ülke sınırları nedeniyle mağdur olanların ve bu konuyla ilgilenenlerin iletişim kuracağı bir grup.
Grup Linki:http://groups.google.com/group/sinirlarahayir2010?hl=tr&pli=1

Comments

mexelo dedi ki:

nasıl bir yaklaşımdır arkadaşım bu, van’ın jandarması ,izmirinkine benzemezde neredekine benzer?
hem benzemezse ne olur?

buggleyeyes dedi ki:

açıkçası ben korkarım arkadaş.. Van’ın jandarması izmirinkine benzemez

Bir cevap yazın