Sınıf Savaşı Oyunu: The Game of War

Guy Debord 1972’de Sitüasyonist Enternasyonal’i dağıttıktan sonra kendisini tüketen takıntılardan biri icat ettiği masa oyunuydu. Almanca’da “Kriegspiel”, Fransızca’da “Le Jue de la Guerre”, İngilizce’de “War Game” bizde de hadi “Savaş Oyunu” diyebileceğimiz bu oyun Debord’un askeri teorisyen Carl von Clausewitz okumalarına dayanıyordu. İngiliz grup “Class Wargames” bu oyunun amacını şöyle tanımlıyor:

Debord için The Game of War sadece bir oyun değildi – insanların Fordist bir toplum içerisinde yaşamlarını nasıl sürdürmeleri gerektiğine dair bir kılavuzdu. Bu oyunu oynayarak, devrimci aktivistler gösteri toplumunun baskılarına karşı nasıl savaşmaları ve kazanmaları gerektiğini öğrenebilirlerdi.

Oyunun faydasına ve devrimci potansiyeline çok inanan Debord 1977 yılında limitli sayıda Kriegspiel setlerini üretmesi için Jeux Stratégiques et Historiques’i (Stratejik ve Tarihi Oyunlar) kurdu. 10 yıl sonra, Debord ve eşi Alice Becker, Kriegspiel üzerine bir kitap yayınladı Le Jeu de la Guerre. Debord başka bir kitabında oyun hakkındaki görüşlerini özetlemişti;

Zamanın nehrindeki girdabın yüzeyinde, sadece strateji teorisyenlerinde değil aynı zamanda çatışma anılarında ve tarihin vurguladığı sayısız diğer parçalanmada savaşa oldukça ilgi duyuyorum. Savaşın sadece tehlike ve hayal kırıklığı hatta yaşamın çok daha fazla olumsuz  tarafında yer aldığı konusunda bilinçsiz değilim. Fakat bu durum, benim ona karşı duyduğum ilgiyi azaltmıyor.

Ve bu yüzden savaşın mantığı üzerinde çalıştım. Üstelik, uzun zaman önce, hareketlerinin temellerini oldukça basit bir tahta oyunu üzerinde sunumda başarılı oldum: çekişen güçler ve iki tarafın her birinin faaliyetlerine dayatılan çelişkili gereklilikler. Bu oyunu oynadım ve hayatımın zor koşullarında, ondan dersler aldım – ayrıca bu hayat için oyunun kurallarını kendim belirledim ve onları takip ettim. Kriegspiel’in sürprizleri tükenmez görünüyor; ve korkarım ki bu insanların faydalandığını kabul etme cesareti göstereceği tek işim olabilir. Bu tür dersleri iyi bir şekilde kullanıp kullanmadığım sorusuna verilecek cevabı ise başkalarına bırakıyorum.

Oyunu nerede bulabilirim diyenler için Class War Games imdadımıza yetişiyor. Tahtaları, parçaları ve savaş haritalarını indirmeniz mümkün. Sitede aynı zamanda Class Wargames: Ludic subversion against spectacular capitalism isimli kitaba da ücretisz ulaşmanız mümkün. bunun yanında diğer radikal masa oyunlarına da göz atabilirsiniz. kendilerinin güzellikleri bunlarla sınırlı değil ayrı yaklaşık yarım saatlik Kriegspiel’in kurallarını anlatan bir film hazırlamışlar onu da aşağıda izleyebilirsiniz.

okumaya devam etmek isteyenler için cabinet magazine’de yayınlanmış güzel bir makale de mevcut; the game of war: an overview

Bir cevap yazın