shopdropping

shopdropping

shopdropping

shopdropping ülke topraklarında henüz örneklerini görmediğimiz, duymadığımız ya da yapılıyorsa bile pek haberimiz olmayan bir eylem şekli, culture jamming. yani kültür yayınına parazit yapmak denebilir ayrıca adından da anlaşıldığı gibi shop lifting olayının tam tersi. shop lifting yani kısaca hırsızlık yerine bu olayda mağazaya kendi ürününü koyuyorsun. o ne lan öyle saçmalık mı olur dediğinizi biliyorum ama biraz düşündüğünüz takdirde yaratıcılık ile birlikte güzel sonuçlar alınabilir.

bu noktada varolan bir tasarım altında ürünün içeriğini değiştirebileceğiniz gibi – örneğin banksy’nin paris hilton cd’si yerine kendi hazırladığı cd’yi virgin store’lara yerleştirmesi – tamamiyle kendi tasarımınız olan bir ürünü de ekleyebilirsiniz – örneğin mussolini oyuncağının raflara koyulması -. ayrıca ürünün mevcut logosunu kullanarak tasarımında değişiklik yapabilirsiniz. örneğin kendi coca-cola kutunuzu tasarlayıp bir süpermarkette diğer ürünlerin yanına koyun. kutunuzun üzerine anti-propoganda metnini yerleştirin. ürünün dizaynı ve görüntüsü kusursuz olmadığı için tüketici bundan rahatsız olacak ve ürünü merak edecektir. bu sebeple muhakkak kutuyu eline alıp inceleyecektir. tamamiyle farklı bir açıdan yaklaşıp ürünün ambalajlarını yapıbozuma da uğratabilirsiniz – yoğurt kabı üzerine konser afişi, cipslerin üzerine kocaman bir gülen domuz fotoğrafı ile ürünlerimizde domuz yağı kullanılmıştır ibaresi gibi. her şey sizin hayal gücünüze kalmış.

shopdropping olayının yüce bir amacı yoktur. hedefi halkı doğrudan bilinçlendirmek değildir. tüketici ile ürün arasındaki büyülü bağı kopartabilecek araçlardan bir tanesidir sadece. ürünü tüketiciye yabancılaştırabilir, bir kültür şoku yaşatabilir. bununla birlikte tüketicinin bilinçlenmesine yol açabilir. öte yandan da sanatsal bir eylemdir.

kendisini anlatmaktan ziyade örneklerini incelemek daha keyifli ve öğretici olacaktır;

the beginners guide to shopdropping

banksy – the punking of paris hilton

mixed messages: a shopdropping intervention

anarchist action figure shopdropping

shopdropping a lego set

Bir cevap yazın