Sexism

“Sexism”, 1971 yılında Seattle/ Washington sakinlerinden Carolyn Houger tarafından tasarlanan bir masa oyunu. Sexism’in yaratılışıyla Houger kadınların özgürlük hareketini mizahi olarak ortaya çıkarmayı ümit ediyor. Oyun ilk olarak kızının evde kalma endişesiyle ortaya çıkıyor. Çünkü kız daha 4 yaşında ve bu kaygıyı annesine bir ortamda dile getiriyor. Anne ise buna itafen aynı zamanda zevkli fakat alaycı bir şekilde duruma vurgu yapmak istemiş. Bunun için kardeşinden yardım alıp karikatürsel bir tahta ve talimatlar içeren renkli kartlar (kadınlar için pembe, erkekler için mavi) hazırlamış.

Oyuna göre; oyun evinden başlayarak beyaz saraya ulaşan ilk kişi kazanan oluyor. Kazandıkları takdirde kadın ve erkeklere değişik ödüller verilmiş. Oyunun başlangıcında kartlar karılmış şekilde oyunculara veriliyor.

Mesela kadın oyuncuya özel kart “2 alan geri git çünkü sen bir kadınsın” veya “Sen kadınların özgürlüğünden bahsettin fakat kimse seni anlamadı. Doktora gitmelisin” şeklinde komutlar veriliyor.

Veya bir erkeğin kartı olan; “Sen annene, tanrıya ve ülkene sadıksın. Ben bunlara karşıyım. 3 alan geri git” şeklinde ibareler yer alıyor.

Bu kartlardan bazıları bu şekilde herhangi bir cinsiyet kavramı içermeyip her ikisine de yönelik olabiliyor.

Oyunun herhangi bir cinsiyeti dışlamak gibi bir amacı yok. Her iki cinsiyetin birlikte maruz kaldığı mağdurluklar bazen bir arada dile getirilmiş. Oyunun ücreti 5 dolar ve sadece Seattle’da belirli mağazalarda satılıyor. Kimbilir bize de gelse bir faydası olur muydu? Aşırı ilgi görmeyeceğinden eminizdir heralde.

Bir cevap yazın