sensible world of soccer – swos

gönlümde tüm zamanların en iyi futbol oyunudur. pes, fifa, cm/fm alayı bir araya gelse bir sensible world of soccer 96/97 yapmaz. ny.batteri ile bir diskete oyun çektirme telaşı olduğumuz günlerde, sensible bizim 3 kere evden dükkana gidip gelmemize sebep olmuş, tüm uğraşlar sonucunda disket okuyudan gelen ses ve ekrandaki “swos” yazısı ilen 3 kere daha gidip gelebilirdim hacı dedirtmiştir.

oyunda görsellik yoktur. kuşbakışı gördüğümüz koşturan adamlar vardır ki bunlar 3 çeşit olup – sarışın, esmer ve siyahidir. oyunun o dönemki en büyük özelliği kaliteli topçularla falso vurabilmektir. iyi vurursan da %90 gol olur. kaliteli topçu sıfatı hızlı koşan ve top kontrolü kaliteli olan futbolcu içindir. korner ve santra taktikleri vardır, uyguladığın an gol olur.

oyunun en önemli kısmı ise kariyer olayıdır. o döneme kadar hayatımızda görmediğimiz bu mükemmel buluşla birlikte takım yönetebilmiş, transfer yapabilmiş, teklif alabilmişizdir. ayrıca oyunda gördüğümüz database hey gidi dedirtmiştir. dünyadaki neredeyse bütün takımlar vardır. açık tribün önünde “abi birlikte girelim mi?” diyerekten eskişehirspor maçlarına girmeye çalıştığımız günlerde – eskişehirspor o dönem 1.lig’deydi – oyunda eskişehirsporu alabilme şansı olması olayın önemini gösterir.

bir de george weah vardır ki, arkadaşlar arası kavga sebebidir. “abi eskişehirspora transfer ettim weah’ı” lafına “ha siktir lan çektiğimiz” ve ardından gelişen tartışma ve kavga durumları  nizamidir.

oha lan dedirten bir diğer durum ise ingiltere’de yaşayan iki arıza elemanın amatör kümeden süper kümelere kadar istatistik tutup, takım kadrolarını arşivlemeleri ve sonra bunu amiga’da oynanabilir hale getirmeleridir. sensible software, olm naptınız siz gelin biz size sponsor olalım da dağıtalım oyunu demiş. bundan sonra sensible world of soccer olarak anılmıştır.

sensible yazmakla bitmez, herkesin muhakkak bir anısı vardır onlar için yorum bölümünü yaptık zaten, yazınız. şahsen bunu yazarken dayanamayıp xp için olan versiyonu indirmeye başlayan insanım. swos ulan!

Comments

Alptekin dedi ki:

Offff diyorumm.
Çok özledim çook. dünyadaki bütün takımlar mevcut, hatta alt ligleri bile. Takım seçerken ilk önce kıta seçiyosun, sonra o kıtadaki tüm ülkeler çıkıyor, ülke seçiyorsun, sonra o ülkenin tüm ligleri, ligi seçip takımını seçiyorun. Dünyadaki bütün takımların adamları güncel ve özellikleri birebir nerdeyse. Hızı top tutuşu, pası şut hızı vs. Ravanelli, eric cantone , kanu , weah , fenere aldığım adamlardı.

ilker dedi ki:

Hey gidi hey ki suan da da oynadıgımı dusunursek xp de Pavel Kuka yı kim unutabilir,Asprilla,Bergkamp,Peter Smeichel(yanlış olabilir),zidane….
Şu anda efsane kadromuda kurdum,,Peter s.,nesta,lothar mattheus,r.carlos,agu(alltan geldi nijerya asıllı türk :) ),franco baresi,zidane,bergkamp,asprilla,belletti,damiano tomassi ve falsolu şutlar…. :) mutlaka nostalji yapılmalı…. gencler mutlaka bulun oynayın swos9697

survivor dedi ki:

99 da del piero diyorum ben de o zaman..

ny.batteri dedi ki:

flagg ile beraber oynardık lan hey gidi :D

rakamla10 dedi ki:

Dün gece tam 4 saat oynadım bu oyunu. Burada görünce resmen şok oldum…

zattirizatzat dedi ki:

Ey gidi ey demek istiyorum ben sadece :D Çocukluk günlerime döndüm birden.

immo guitti dedi ki:

bunu oynayan bunu da oynadi!
fifa 99!
bence efsane oyun 99’dur arkadas
öss telaslari icinde atardim kendimi cafe’ye ve alirdim niiivkaasııııl’i!
alan shearer manyagi olmak kolay diil tabi!

kirpikinzi dedi ki:

zamane gençliği bilmez bu oyunu. yeni versiyonu da var ama eskisi gibi değil. yeni oyunda koca kafalar felan var. sanırım bu nokta hikayesini yeni versiyona bu koca kafalarla aktarabilmek istemişler. çok oynayamadım yenisini ama eskisinin yeri bir ayrı zaten.

ben bu oyunu ev arkadaşlarımla oynamak için kurmuştum 2 sene kadar önce. 23’er yaşında koca adamlarız, odtü lüyüz felan. ama akşam olup eve gelince canavalaşıp deli çocuklar gibi oynardık.

Bir cevap yazın