Menü Kapat

sensible world of soccer – swos

gönlümde tüm zamanların en iyi futbol oyunudur. pes, fifa, cm/fm alayı bir araya gelse bir sensible world of soccer 96/97 yapmaz. ny.batteri ile bir diskete oyun çektirme telaşı olduğumuz günlerde, sensible bizim 3 kere evden dükkana gidip gelmemize sebep olmuş, tüm uğraşlar sonucunda disket okuyudan gelen ses ve ekrandaki “swos” yazısı ilen 3 kere daha gidip gelebilirdim hacı dedirtmiştir.

oyunda görsellik yoktur. kuşbakışı gördüğümüz koşturan adamlar vardır ki bunlar 3 çeşit olup – sarışın, esmer ve siyahidir. oyunun o dönemki en büyük özelliği kaliteli topçularla falso vurabilmektir. iyi vurursan da %90 gol olur. kaliteli topçu sıfatı hızlı koşan ve top kontrolü kaliteli olan futbolcu içindir. korner ve santra taktikleri vardır, uyguladığın an gol olur.

oyunun en önemli kısmı ise kariyer olayıdır. o döneme kadar hayatımızda görmediğimiz bu mükemmel buluşla birlikte takım yönetebilmiş, transfer yapabilmiş, teklif alabilmişizdir. ayrıca oyunda gördüğümüz database hey gidi dedirtmiştir. dünyadaki neredeyse bütün takımlar vardır. açık tribün önünde “abi birlikte girelim mi?” diyerekten eskişehirspor maçlarına girmeye çalıştığımız günlerde – eskişehirspor o dönem 1.lig’deydi – oyunda eskişehirsporu alabilme şansı olması olayın önemini gösterir.

bir de george weah vardır ki, arkadaşlar arası kavga sebebidir. “abi eskişehirspora transfer ettim weah’ı” lafına “ha siktir lan çektiğimiz” ve ardından gelişen tartışma ve kavga durumları  nizamidir.

oha lan dedirten bir diğer durum ise ingiltere’de yaşayan iki arıza elemanın amatör kümeden süper kümelere kadar istatistik tutup, takım kadrolarını arşivlemeleri ve sonra bunu amiga’da oynanabilir hale getirmeleridir. sensible software, olm naptınız siz gelin biz size sponsor olalım da dağıtalım oyunu demiş. bundan sonra sensible world of soccer olarak anılmıştır.

sensible yazmakla bitmez, herkesin muhakkak bir anısı vardır onlar için yorum bölümünü yaptık zaten, yazınız. şahsen bunu yazarken dayanamayıp xp için olan versiyonu indirmeye başlayan insanım. swos ulan!

etilen sosyete . 2003 - 2019 . eskişehir

copyleft. hiçbir hakkı saklı değildir.

paylaşım