sarlo akrobata

balkanlar ciddi anlamda çok keşfetmediğimiz bir cevher. nedenleri ve sebepleri ayrı bir yazının konusu olabilir, biz Šarlo Akrobata‘ya gelelim. öncelikle nedir – charlie chaplin’in sırp-hırvatça’daki karşılığıdır. yugoslav new wave/post-punk grubu olarak geçer. grup 1980-1981 yılları arasında varolmasına rağmen new wave’in gelişimine öncülük etmiş ve kendisinden sonra gelen nesli ciddi anlamda  etkilemiştir. zaten dinleyince sizin de etkilenmeniz kuvvetle muhtemeldir.

grubun öncüsü progressive/hard rock diye adlandırılan limunovo drvo – bizim için nerden baksan limon ağacı. ekipte şimdi isim versem sizin için anlamsız olacak değişikliklerden sonra limunovo drvo – sarlo akrobata oluyor. ilk 4 şarkıları paket aranzman adlı toplama albümde yer alıyor. ardından da kendi albümleri “bistriji ili tuplji čovek biva kad…” geliyor. linklere tıklayıp dinlemeye başladığınızı düşünüyorum. beni yanıltmayın. başka albüm yok çünkü grup burdan sonra dağılıyor. grup elemanları da aids, cancer gibi sebeplerde 90’larda aramızdan ayrılıyor.

grubun ayrıca gang of four ile yakın ilişkiler içerisinde olduğunu belirtelim. hatta albüm tanıtım konserlerini birlikte yapacaklarmış ama sonradan iptal olmuş. new wave, art punk, reggae fusion, post-punk, dub music, experimental music gibi farklı türleri balkanların samimiyetiyle dinliyorsunuz. ek bilgisi olup paylaşmayan bizden değildir.

Bir cevap yazın