sansüre karşı hep birlikte

yürü

 

pek bir değerli okuyucu.

günümüzde internet açık bilgi akışını demokratikleştiren en önemli araçlardan bir tanesi değil mi bunu sen de biliyorsun. öte yandan, rejimler/şirketler/örgütler kendi çıkarları doğrultusunda bu bilgiyi elde etmek ve onu kontrol etmek istemekteler ve kendi çıkarları doğrultusunda bu akışı ve içerikleri durmadan sansürlüyorlar.

türkiye’de ise 2009 yılında yürürlüğe giren 5651 sayılı kanun ile Internet ve bilgi akışı seçici olarak sansürlenmeye başlanmış ve 2015 yılına geldiğimizde bilinen 82585 websitesi sansürlendi. rakam birşey ifade etmezse yazıyla seksenikibinbeşyüzseksenbeş. hem artık seçici sansür değil, radikal sansür denilen şeyi yaşıyoruz.

diğer taraftan, türkiye’de gözetim ve takip için kötücül casus yazılımlar satın alma yoluna gidildiği ve bireyin gizliliğinin anayasaya aykırı olarak ihlal edildiği defalarca günyüzüne çıkmıştır. artık gizlilik diye bir şeyiniz yok, seviştiğinizi de biliyorlar, üzüldüğünüzü de, kızdığınızı da, ağladığınızı da. artık  daha fazla beklemenin bir anlamı yok. daha fazla vakit kaybetmeden açık, özgür, modern teknolojileri tercih edip sansüre karşı birlikte mücadele etmeliyiz. ve bunu kaçıncı kez söyledik bilmiyoruz.

1. Flash artık ölmeli!
web, bağımsız komiteler tarafından denetlenen daha açık ve özgür standartları hakeden bir çevrimiçi bilgi alanıdır. öte yandan, flash ise özel mülkiyet kapalı kaynak bir yazılım olmasının yanında her gün bir yenisi eklenen güvenlik açıkları nedeniyle hackerların, siber suçluların ve istihbarat servislerinin en çok yararlandığı bir yazılımdır. hem okuyucuyu hem de websiteleri tehlikeye sokan bir yazılım yerine HTML5 gibi açık kaynak ve modern teknolojiler tercih edilmelidir.

2. HTTPS zorunlu olmalı!
SSL/TSL protokolü Internet üzerinde sıklıkla kullanılan ve bilgisayarlar arası iletişimi şifreli ve güvenli hâle getiren bir protokoldür. HTTPS, web siteler ve ilgili sunucular arasında bir doğrulama sağlar, ziyetçi ve websitesi arasındaki iletişimin güvenliği için kayda değer bir garanti sunar. Bununla birlikte, SSL sertifikaları uygun hizmet ücretleri karşılığında satın alınmakta ve websitelerde kullanılmaktadır.

3. Reklamlar okuyucu gizliliğini hiçe sayabilir!
Internet, veri paketlerinin karşılıklı değişiminin olduğu bir ağ olup, bu ağlarda paketler temel birimlerdir. Kötücül reklamlar ise ziyaretçinin mahremiyetini hiçe sayarak derin paket analizi yöntemiyle bu paketlerin içeriğini inceleyebilir ve ziyaretçilerin eşsiz profillerini çıkartabilir. Örneğin, Türkiye’de kişisel reklam adı altında derin paket analizi yapan/yapmış Phorm, reklam havuzundan beslenen birçok haber sitesini ve bu siteleri ziyaret eden kullanıcıları doğrudan etkilemiştir. yoksa siz hala reklamları bloklamıyor musunuz? (bu başka bir yazısının konusu olabilir ve olacaktır)

4. Sansüre karşı tek çatı altında toplanılmalı!
2009′dan bu yana sadece  basına ait 160′ın üzerinde, bu websitelerden 100′den fazlası ise 2015 yılının temmuz ayı itibariyle TİB tarafından sansürlenmiştir. sansüre karşı biz-siz, o-ben hatasına düşmeden hep birlikte mücadele gösterilmeli, sansürlenen web sitelere ve içerikle aynı eşitlikte yaklaşılmalıdır. çünkü, sansür sadece bizim erişmek istediğimiz websitelere ve içeriklere yapıldığında değil, sansürün kendisiyle her zaman mücadele etmeyi unutmamalıyız. boyalı basına karşı bile olsa sansür sansürdür fakat pek kaliteli etilen okuyucularının birer fanzin sevdalası ve bağımsız haber kaynaklarını takip ettiklerini biliyoruz.

bilgiye açık erişimin en demokratik yollarından biri internettir. bu bilgiler bireyler tarafından incelenir, kullanılır, yeniden değerlendirilir ve yeniden paylaşılır. buna ayrıca araştırmacılıkta bilim etiği denilmektedir – siz ne etiği derseniz deyin artık. bununla birlikte,internet özgürlüğü ayrıca ifade özgürlüğünün de koruyucusudur – kuşlar gibi özgürüz, özgürmüş gibi kuşlar. ayrıca, sizi etkilesin veya etkilemesin, sansür bu açık bilgi akışını doğrudan etkiler ve bundan dolayı bilimin ve toplumun ilerlemesi söz konusu dahi olamaz – nereye ilerliyoruz?

gelin siz de bu çağrıya kulak verin. websitenizde modern, açık ve özgür teknolojiler tercih edin. gelir kaynağınız olan reklamlarda biraz daha seçici olun – pek çok secici olun başka gelir kaynakları yaratın. sansüre karşı başa gelmeden veya ilgi alanınıza giren konular sansürlendiğinde değil her zaman mücadele edin. doğru arayışında ve açık bilgi akışında her birey eşit şartlarda olsun, gelin bunun mücadelesini birlikte verelim.

unutmayın; internet bir insan hakkıdır. bu hakkı savunacak olan büyük şirketler, partiler veya örgütler değil bizleriz!

saygı, sevgi, rakı, roka

not: kame derledi, etilen uyarladı. 

Bir cevap yazın