Sam Amca’nın Evi

Terk edilmiş yerler serisinin ilk ferdi.

Bu öyle bildiğiniz askeri Sam amcalardan değil, anarşist federasyonculardan.

“Sam sadece bir mimar değildi. Ev hiçbir seviyesi olmadan inşa edildi ve bir ucundan öteki ucuna misket yuvarlayabilirdiniz. Ben  burada büyüdüm ve Modern School’da okudum. Bu gerçekten, bir şeydi. İstediğin her şeyi öğrenebilirdin. Sadece öğretmenine ‘Ben baskı yapmayı öğrenmek istiyorum’ derdin ve onlar sana öğretirdi. Okulun bir gazetesi vardı, ve bazı makaleleri dört-beş yaşında çocuklar tarafından yazılmıştı ve çok konuşkanlardı.” dedi Sam’in 73 yaşındaki yeğeni.

sams house 2

Samuel Goldman (1882-1969) Ferrer Modern School kolonisinde bu rus evinin inşaatına 1915’te başladı. Sam Amca’nın evinin bir kısmı zaman zaman kendi oğlu tarafından Rutgers Üniversitesi öğrencilerine kiralanılsa da,  Ferrer kolonisinin vandal ve hırsız olmakla suçlanmasının ardından aileler çocuklarını Modern School’a göndermemeye başladılar ve ev de öğrencilerden uzakta, tarihi bir mekân olarak kaldı. 

sams house 3Evin tamamı ahşap malzemeden inşa edilmiş, fakat bir yüzü sıva ile kaplanmış. Kendine kurduğu hayatta düşüncelerini evinin duvarlarına kazımış.

Sam, evin camları için kare parçalar satın almak yerine evin etrafındaki cam parçalarını derlemiş toplamış, her biri ayrı sanat eseri olan pencereler yaratmış. Hayatında hiçbir şeyi keyfi için satın almamış.

Ne desek ki? Tahtadan yapılmış her şeyin üzerine muhteşem eserler yaratmaya güdümlü bir adammış. Aklımızın bir köşesinde dursun bakalım.

Bir cevap yazın