rus avangard manifestoları

daha önce genel beğeniye tokat kısmısını yayınladığımız rus avangard manifestoları yine bir yolculukta tek lokmada tüketilesi kitaplardan. ufuk açıcı olduğu söylenebilir ve önsözü kitaptan daha iyi olabilen ya da diğer bir değişle bir önsözün her şeyi özetlediği kitaplardan ayrıca. buyrun aşağıda önsözü, kitap sizin.

önsöz

insanlığa filoloji ile ilgilenmenin gereğinden bahseden ve bu bilim hakkında eldeki en eski kitabı yazan, aristotales’tir. batı’da filoloji gerçekten de çok gelişmiştir ve bu sayede batılılar eski ahit’in dört ayrı yazarı ve bir editörü olduğunu, homeros imzası taşıyan şiirlerin birden fazla şaire ait olduğunu, igor alayı destanı’nın eski çağlara ait bir rus destanı değil, II. katerina dönemine ait bir sahtecilik olduğunu ve daha pek çok şeyi öğrendiler.

rus edebiyatının 20. yüzyılın ilk yarısına ait bölümü, filoloji tarihinin önemli bir parçasını oluşturur. bu dönemde rus simgeciliğinin karşısında gelişen akmeizm ve kübo-fütürizm rus edebiyatının iki önemli şiir akımıdır. özellikle kübo-fütürizm’e paralel gelişen bir filoloji okulu olarak rus biçimciliği, ilerleyen yıllarda kıta avrupası’nda insan bilimlerini derinden etkilemiştir.

bütün avangardların kitapları birkaç yüz adet basılmıştır ve çok az satılmıştır. avangardlar için “doğuştan kaybeden” diyebiliriz. anlaşılmamış ve sevilmemişlerdir. telefonlarına çıkan olmaz. önden gitmişler ve her seferinde vurulmuşlardır.

avangardların ancak cesetleri keşfedilir.

baudelarie başta olmak üzere kıta avrupası avangardlarının ülkemizde yakından tanınmasına karşılık rus avangardların çileli yaşamı türk okuyucu için bilinmezliğini korumaktadır.

modernist rus edebiyatı hakkında bir fikir vermesi amacıyla hazırladığımız giriş niteliğindeki bu kitap, dönemin iki kuramcısının (osip mandelştam ve velimir hlebnikov) yaşam öyküleri ve döneme ait seçme yazılar ve bir şiir seçkisinden oluşmaktadır. kitabın mutlaka eksikleri vardır; umarım ileriki yıllarda türk rusistler bu eskikleri tamamlar.

alper çeker

rus avangard manifestoları
altıkırkbeş yayınları
alper çeker
128 sf. ~ 17×20 cm.
istanbul . 2010
isbn: 9786055532116

Bir cevap yazın