Ruhani Oyun Havaları

Amerikan yeniyetmelerinin ve aydınlarının 1960’larda zirveye çıkardıkları doğu mistisizmi aşkı bir sinüs fonksiyonu frekansında dalgalanmaya devam ediyor. Zamanın kişi ve budizm temelli kendini bulma çabaları, yaratıcılığın ve kalıpların sıkıştığı günümüzde “hip” kalmak adına bir zorunluluğa dönüşmüş durumda.

Zira kimse bana Houston, Texas doğumlu 3 Amerikan gencinin saykedelik ve dub soslu Tayland müziği ile Japonya’da efsane mertebesine ulaşması durumunu mantıklı bir dille açıklayamaz. Vatandaşlarımızdan da Gaye Su Akyol, Altın Gün (Grubun yarısı) gibi isimler artık parodiye dönüşen bu ilginin ekmeğini akıllıca ve başarılı bir şekilde yemeye devam ediyorlar.

2015 Yılında çıkardıkları ilk albümleri “The Universe Smiles Upon You” ile adarıma giren, klasik üçlü düzende müzik yapan bir topluluk, Khruangbin. Piyasanın ikiyüzlü düzenini kenara bırakarak dinlediğim en şık ve groovy işlerden biri olduğunu söylemek isterim. Kim Deal ve Kim Gordon sonrası oluşan seksi ve cool kadın bas gitarist (Laura Lee) boşluğunu da doldurdukları için müteşekkir olduğumu da belirtmek isterim.

Bu olağandışı canlı performansın üzerine grubun sadece Japonya’da plak formatında basılan dumanı üstünde antolojisini de posta ekleyerek size olağandışı bir kıyak yaptığımı biliyorum. Soul, dub ve saykedelinin her an ve dakikanıza uyabilecek olağandışı uyumunu tatmadan geçmeyin.

All Smiles On You (2019)

Son söz… Ayyuka isteseydi bu müziğin kralını çalardı.

Bir cevap yazın