riot grrrl manifestosu

riot grrrl

çünkü biz kızlar, sadece içinde olduğumuzu hissettiğimiz ve kendimize özgü şekillerde anlayabileceğimiz bir birleşik devletler’e hitap eden plaklara ve kitaplara ve fanzinlere bayılıyoruz.
çünkü biz, kızların birbirlerinin işlerini görmesini / duymasını kolaylaştırarak, stratejilerimizi paylaşmak ve birbirimizi eleştirmek-alkışlamak istiyoruz.
çünkü biz kendi homurdanmamızı yaratabilmek için üretim araçlarını ele geçirmeliyiz.
çünkü bizim, statükoyu nasıl etkileyeceğimizi, yansıtacağımızı, ebedileştireceğimizi, veya bozacağımızı anlamak istiyorsak, işlerimizi; kızarkadaşlığımız-politikamız-gerçek hayatlarımız’a bağlı olarak gözden geçirmemiz şarttır.
çünkü biz, instant macho gun devrimi’nin fantazilerini, hayallerimiz olmaktan çok, sadece hayal kurmaya devam etmemizi sağlamaya çalışan kullanışsız yalanlar olarak görmekte ve bu yüzden işlerin yapılageldiği hıristiyan kapitalist martavallarına alternatifler planlayarak ve yaratarak kendi hayatlarımızda her yeni gün bir devrim üretmeyi amaçlamaktayız.
çünkü biz, tüm güvensizliklerimizin, bize enstrümanlarımızı çalamadığımızı anlatan biragöbeğierkekrock’ının, bizim gruplarımızın/fanzinlerimizin/vs. birleşik devletler’in en kötüsü olduğunu söyleyen “otoriteler”in karşısında, teşvik etme ve edilme isteğinde ve ihtiyacındayız ve
çünkü biz, neyi veya ne değildir’i bir başkasının (erkek) standartlarıyla benimsemek istemiyoruz.
çünkü biz aslında bizim ilticacı “zıt seksistler” olduğumuz ve gerçekte olduğumuzu bildiğimiz gerçekpunkrockruhusavaşçıları olmadığımız iddiaları altında ezilmek, bocalatılmak istemiyoruz.
çünkü biz yaşamın fiziksel olarak hayatta kalmaktan çok daha fazlası olduğunu biliyoruz ve bizim, punk roc’a ait “her şeyi yapabilirsin” fikrinin, dünyadaki tüm kız ve kadınların psişik ve kültürel hayatlarının, bizim değil; o kız ve kadınların kendilerine özgü koşullarına uygun olarak korunmasını amaçlayan, yaklaşan öfkeli grrrl rock devrimi açısından taşıdığı önemin bilincinde olduğumuz aşikardır.
çünkü biz varolmanın ve müzik yapmanın, arkadaşlıklar kurmanın ve sahne almanın, rekabet + iyi/kötü sınıflandırmalar değil, iletişim + anlayış’a dayandırıldığı hiyerarşik olmayan yöntemler yaratma peşindeyiz.
çünkü bizi geçerli kılan ve bize meydan okuyan şeyleri yapmak/okumak/görmek/duymak; hayatlarımızdaki ırkçılık, vücutsal yeterlilikçilik, yaş ayrımcılığı, türcülük, sınıfçılık, incecilik, seksizm, yahudi karşıtlığı ve heteroseksizm gibi tavırların ne kadar boş safsatalardan ibaret olduğunu anlayabileceğimiz bir kuvvet ve toplum hissini kazanmamızı sağlayabilir.
çünkü biz, koruyucu aileliği ve yardımcı kız sahnelerini ve her türlü kız sanatçıyı bu sürecin tamamlayıcıları olarak görüyoruz
çünkü kapitalizmin tüm şekillerinden nefret ediyoruz ve temel amacımızı, geleneksel standartlara göre “havalı” olarak kar etmek yerine, bilgiyi paylaşmak ve canlı kalmak olarak görüyoruz.
çünkü biz, bize kız = salak, kız = kötü, kız = zayıf diye hitap eden bir topluma karşı öfkeliyiz.
çünkü biz gerçek ve geçerli öfkemizin, bir takım kız kız kıskançlıklar ve kendi kendini baltalayan kızsal davranışlarda tanık olduğumuz gibi cinsel ayrımcılığın içselleştirilmesi yoluyla dağılmasını ve/veya bizim aleyhimize çevrilmesini istemiyoruz.
çünkü tümyürekakılbedenimle inanıyorum ki; kızlar dünyayı değiştirebilecek, ve gerçekten de değiştirecek devrimsel bir ruh gücü oluşturmaktadırlar.

bikini kill zine”2 / 1991

Bir cevap yazın