quick, draw!

bizim toplumumuz hala saçma sapan tarikat liderlerinin 1 saniye bile ayırmaya değmez yorumlarını tartışmaya devam ediyorken, dünyanın yakın zamanda yapay zeka (artificial intelligence, ai) tarafından yönetilmeye başlanacağı gerçeğini (evet dinlerin de önüne geçerek) bakalım ne zaman farkına varacak.

karşımızda google’ın basit bir oyunu var – “quick, draw!” şeklinde isimlendirilmiş. size 20 saniye veriyor ve belirttiği nesneyi çizmenizi istiyor bu arada da yapmış olduğunuz çizimi ai kullanarak yorumluyor, sesli ve yazılı olarak yorumluyor. bu arada oyun sanıyorum 3 yıl önce ortaya çıktı yani bir yenilikten söz etmiyoruz.

öncelikle pek tabii kendi yazılımlarını ve veritabanlarını genişletmek adına yapmış olduklarının yanında, farklı kültürlerin farklı şeyleri nasıl yorumladığını ortaya çıkarmak gibi devasa bir veritabanı olduğunu ve çok ilginç şeylere de gebe olabilecek bir veri setini içerdiğini unutmamak gerek. vakti zamanında 50 milyon çizimi paylaşan google ileride 750 milyon çizimi de paylaşacağını duyurmuştu. aşağıda ilk veri setinden yapılan kedi ve sandalye çizimi farklılıklarını görebilirsiniz.

şimdi oyununuzu oynarken bu teknolojinin artık gelmek üzere olduğunu değil, geldiğini ve bir sonraki aşamaya geçtiğini farketmeniz dileğiyle. üzerinde yapılması gereken etik tartışmalarını da belki başka bir zaman yaparız.

https://quickdraw.withgoogle.com/

Bir cevap yazın