quadrophenia . 1979

quadrophenia adını the who‘nun aynı adlı albüm – rock operasından alan franc roddam filmi. 1964 londrasında geçiyor ama film 1979’da çekilmiş. teddy boy hareketi sonucunda ortaya çıkan 2 grubun – “mod”lar ve “rocker”lar – çatışmasını aktarıyor.

mod’lar 50’lerde ingilterede ortaya çıkan ve 60’ların ortalarında doruk noktasına oluşan bir altkültür (modernism’den türetilmiş). işçi sınavı modayı takip eder çerçevesinde takılınıyor; takım elbise, parlayan ayakkabı ve biryantinli kısa saçlar. bol aynalı scooterları (hükümet scooterlara en az 1 ayna koyulmasını şart koştuğunda bu abiler olayı abartıyor) ve amfetamin kullanımları da öne çıkan diğer özellikleri. scooter’ların tercih edilme sebebi toplu taşımanın erken saatlerde bitmesi ve araçların arabalardan ucuz olması. african-amerikan soul, jamaican ska ve ingiliz beat müziği ile r&b dinliyorlar. dick hebdige abimizin de belirttiği üzere modlar kapitalist hayatın saçmalıklarını ve meta fetişizmini kucaklayıp buna ivme kazandıran birer alt kültür züppeleri. kendileri alt sınıf mücadelesi vermek bir yana aksine hakim sınıflarla uzlaşma içerisinde sınıf atlama mücadelesi vermişler. zaten bu sebeple günümüzde mod kelimesi popüler, modaya uygun, modern anlamında kullanılıyor.

filme geri dönersek dönemi aktarma konusunda oldukça başarılı. soundtrack de pek şık. atlanmaması gereken filmlerden; atlayın.

kev: ne modlar ne de rockerlar sikimde değil. aslında hepimiz aynıyız, öyle değil mi?
jimmy: hayır kev, durum şu; ben başkaları gibi olmak istemem. bu yüzden ben bir modum. yani bir sınıfa ait olmalısın değil mi? yoksa denize atlayıp boğulsan da olur.

Comments

Semih dedi ki:

bu filmden aklımda(kulağımda) kalan: the who – my generation.

Vera dedi ki:

Muhteşem.

Bir cevap yazın