protesto

Gazze halkı için yardım kampanyası başlatan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, 12 Ocak tarihli bir yazı ile tüm ilk ve ortaöğretim kurumlarında Gazze’de ölen çocuklar için bir dakikalık saygı duruşunda bulunulmasını istedi.

Saygı duruşu tüm okullarda aynı anda başladı. Hava koşullarına göre kimi öğrenciler okul bahçesinde, kimi de sınıflarda toplandı. Bir dakikalık sessizlik, hem Gazze mağdurlarını anma ve Filistin halkı ile dayanışma, hem de İsrail’in saldırılarını protesto etme anlamı taşıyordu.

Kamuoyunda daha fazla duyarlılık geliştirilmesi için okullarda resim ve kompozisyon yarışmaları da düzenlenecek. Dereceye giren eserler, sergilenecek.

öncelikle israili savunduğum ya da olay yanlıştır diye bir düşüncem yok. sadece merak ettiğim toplumun her kesiminden gelen beklenmedik bir tepki, madem bu kadar insanlık canlısı, insanlık dostu, sevgi barış yumağı bir ülkeyiz neden bunca yıldır bütün savaş haberleri üçüncü sayfada skor veriliyor gibi x kişi öldü ile sınırlı tutuldu. uganda’da yaşayanlar insan değil mi? olay sadece müslümanlık mı? israil nefreti mi? populistlik mi? ulan herkes şikayet ediyor, biz etmesek olmaz mı durumumu. bu soruların cevaplarını bilen var mı?

Comments

bokçu dedi ki:

tarihin ilk savaş karşıtlarından survivor abimiz..

survivor dedi ki:

“delilik; diyor inky, yeni akilliliktir.”
Savaş karşıtlığı yeni moda oluyor buralarda, rahatsız değilim açıkçası. iyidir iyi..

bokçu dedi ki:

mazlumderi pkk’lı totoşlar diye etiketleyen akp bi bakıma. hükümetle arasıda sikko diye biliyom. niye hükümet yalakalığı anlamadım.

ugandada falandada ne oluyo ne bitiyo kimsenin haberinin olduğunu sanmıyorum. dünyadada pek çok kimsenin haberinin olduğunu sanmıyorum.. medya falan filan.
ayrıyetten ihh vs. gibi derneklerlede türkiyeden afrikaya hayvancıl yardımların gittiğini görüyoruz.
bana sorarsan hangi mazlum ülke için çalışma yapılsa tc vatandaşı elinden geleni yapıyor. illa bi bok aramaya gerek yok.
ha israil fransayı vursa ses çıkarırmıyız.. ben çıkarmam. dediği gibi abiler çözer zaten böyle durumları.

ny.batteri dedi ki:

o saygı duruşunda diğer saygı duruşlarında olduğu gibi bi çocuk öndekine pandik atacak o da dönecek sessizce küfür edecek yandakiler kıkır kıkır gülecekler falan. önemli olan bu çocukların burada dikilmesi değil (siyasi rantları saymazsak) önemli olan filistinli çocukların da gülebilmelerini sağlamak bu da tamamen yetişkinlerin işi.

sharbone dedi ki:

çok büyük bir kesim için olay sadece müslümanlık. kimileri için hükümet yalakalığı/kuklalığı, misal mazlumder, bakınız telekom basket maçı “tribün terörü”

var ulan ben biliyorum

sen hiç ezilen ve fakılan bir hristiyan ülke gördün mü?

görsen bile çok kısa süre görürsün zira büyük hristiyan abileri yardım eder….tersini düşün olanların…filistin israile yapsaydı bunları? ohoooo yerle bir etmişti amerika filistini çoktan… ben son derece dinsiz imansız bir kişiyim…din beni bağlamaz…ama sezarın hakkı sezara…

zira müslüman ülkeler genelde fakirdir…aşiretlerle,ulemalarla,teokrasiyle yönetilir işte biliyorsunuz…ve bu durumda acıya katlanmak teolojik bir rütbe katar kişiye ve o kişi ses etmez haline…

ve başka bir ülkede yaşanan trajediler Bm askerlerinin dahil olmasıyla kısmen azalır veya biter…

israil Bm okulunu bombaladı hey gidi heey! Birleşmiş Milletleri penisine takan yok işte…adam fosfor bombası kullanıyor çoluk çocuğun üzerind..dünyanın en yoğun nüfuslu yerinde hem de…bu çocuklar delirmişler artık,gelecekten ümitleri yok,uçak seslerinden sağırlaşmışlar…yemek yok,su yok,elektrik yok… tanka karşı taş…bu tip bir vahşet sadece filistinde görüldü…amborgolarla fakirleştirilmiş bir halk..bir de hamas belası…

bir konuda haklısın yine de..gezegenin diğer ülkelerinde yaşanan trajedilere de aynı tepki verilmeli…

bu arada şindlerin listesi ve pianist gibi filmlerin dividilerini çöpe atmış bulunmaktayım…zira gamalı haç gitmiş yerine davudun yıldızı gelmiş!

Bir cevap yazın