pride şerefine filmler

bound. 96 yapımı. matrixten bilinen wachowskilerin kara filmi. erotik bir suç gerilimi olan filmin müthiş aurası ve karakterlerin karizması aklımdan silinmedi. klişelerle dalga geçiyor ve cinsiyet rollerini allak bullak ediyor wachowskiler.

heavenly creatures. 94 yapımı. peter jackson’ın yönettiği gerilim suç filminin enerjisi o kadar farklı ki garip karakterlerin olduğu başka bir evrene geçiriyor sizi ve yarattığı dünyada hikayesini anlatmaktan çok hislerle okumamızı sağlıyor filmi.

my own private idaho. 91 yapımı. elephant filmine de ayrıca bayıldığım gus van sant’ın yaratıcı yönetmenliğinde çekilmiş dram filmi. river phoenix ve keanu reeves’in karakterlerinin bağıyla güzelleşen film sahneleri enerjisi ve hissiyatıyla çok özel.

tangerine. bir diğer harikası the florida projectle beraber bence en iyi iki filminden biri tangerine. bu müthiş dram komedide iki trans seks işçisinin hayatına kısa bir süreliğine tanıklık ediyoruz. iphone’la çekilen bu film çok küçük görünse de aslında çok farklı bir dünyanın farklı hislerine açılmış kapı gibi.

kısaca bahsetmek istediğim diğer filmler:

madchen in uniform: 58 yapımı bir film. öğretmenine aşık olan öğrencinin ruhsal sıkıntısını anlatıyor.

the children’s hour: 61 yapımı. iki kadın öğretmenin arasında ilişki olduğu dedikodusu yayıldığında asılsız olan bu iddia karşısında iki öğretmen de şaşırmıştır. fakat öğretmenlerden bir tanesi ne kadar bastırsa da hislerini gizlemeyi başaramamıştır.

thelma: 2017’de gösterime giren gerilim filmi. tutucu bir ailenin kızı üniversiteye gittiği günlerde bir kıza tutulur ama içindeki baskı ve gerilim o kadar fazladır ki vücudunu esir alır. (yönetmenin oslo 31 august filmi harikadır)

notes on a scandal: 2006 yapımı drama. bir öğretmenin öğrencisiyle ilişki kurmasını anlatan filmde cate blachett ve judi dench’in oyunculukları parlıyor. öğretmenin diğer meslektaşı bu ilişkiyi öğrendiğinde işler karışıyor.

carol ve portrait of a lady on fire filmleri sıkça duyulduğu için söz etmediğim yapımlar. güzelliklerini uzun uzun yazabileceğim için en iyisi sadece isimlerini yazayım dedim.

keyifli izlemeler.

Comments

Suda Balıj dedi ki:

Call me by your name de unutulmamalı bence. Olağandışıydı.
Yönetmenin ipliği iyice pazara çıkmış olsa da “blue is the warmest color” da keza

maris dedi ki:

nispeten daha çok bilindikleri için onları eklemedim ama elbet harika filmler. daha niceleri var, paris is burning gibi kültler,girl (2018) gibi festival filmleri..

Bir cevap yazın