popülist alternatif!

aykırık

Soruyorsunuz değil mi kendinize nasıl aykırı olunur, nasıl alter(natif) olunur? Var mıdır bu işin bir yol hali öğrensek diyorsunuzdur? Niye demeyeseniz oğlum, çok güzel aykırıkızlar var lan, hem de çok kolay götürmesi değil mi? Adamların aykırıyız ayağına yapmadığı halt kalmıyor değil mi lan? Ne güzel dünya ak!

Size burada nasıl aykırı olunur anlatacak değilim (niye anlatayım oğlum kızları ben götürüyorum alter ayağına mal mıyım?). Ancak daha önemlisini anlatacağım: alternatif olunamayacağını, aykırı olunamayacağını anlatacağım.

Şimdi dostlar, alternatiflik her ne kadar tanımlanmaya çalışılsa da, bir olgudan çok bir oluşumdur. Yani alternatif budur, bunları yaparsanız alternatif olursunuz tarzında bir tanımlamanın yapılması imkânsızdır. Bugünün alternatif tanımının geçmiş ve gelecekteki tanımlarla aynı olabileceğine inanmak en iyi ihtimalle ahmaklıktır! Ayrıca, çok basitçe söyleyecek olursak, alternatifliğin tanımını yaptığınız anda, o tanımın da alternatifi oluşur. Unutmayın, alternatiflik, tanımlanmış her şeyin karşıtını oluşturma hareketidir.

Şimdi arkadaş, geçen bir dost bizi tuttu “underground” ortamlarında konser var dedi götürdü. (Çok havalı yerler lan kesin gidin, çok iş çıkıyor). Halihazırda farkındaydık ülkemizde ne yazık ki tek tip bir aykırılık kavramı olduğunun. Ancak durumun bu kadar vahim olduğunun farkında değildik. Bir topluluk bu kadar mı tek tip olur? Yıllarca tikisine, jiksine, conconuna tek tip diye söven bizlerin kafa yapımıza yakın olduğuna inandığımız insanların durumu daha da vahimdi! Tak bir kemik gözlük, giy bir dapdar kotpantolon, sırf üstünde ne olduğunu önemsemiyormuş gibi davranmak için gidip özenle satın aldığın ağzı yüzü kayık bi tişört geçir kafandan tamam. Ha bir de ayağa converseve türevleri, üste de ormancı stili kareli gömlek. Eline de bira bardağı al ak. içki içmeyen aykırı mı olur! La bi de salak gibi mont falan giyme aykırısın oğlum titre soğukta sigaranı emerek! İşte konserdeki tiplerin % 90-95 ini böyle tanımlayabiliyordunuz. Vahim değilmi? Populist aykırılık ak bunun adı! Bari tikisi – jiksi yaptığını inkar etmiyor, moda diyor, ona inanıyor! Peki ya sen? Aykırıyım ben bambaşkayım diyorsun, yediğin halta bak!

Önemli notlar:

  • Converse uzunca bir süredir bir Nike markasıdır! Biz küçükken top oynardık ak ucuz bezayakkabı diye her yerde satarlardı. Yırtıldığında valideler ele iğne iplik alır dikerlerdi.Şimdi geldiği noktaya bak! Selam marka oyuncağı aykırılar! Adamlar sizi nasıl da işledialttan alttan!
  • Ağzı yüzü kayık tişörtleri Kanyon’da İstinye’de alırken görüyorum sizleri! Selam alternatif conconlar!
  • Lan kemik gözlük bulacağız diye ebelerinizin, ninelerinizin, dedelerinizin başının etini deyemeyi bırakın lan! Gerek yok! Tamam tamam valla o kadar marka düşkünü değilsiniz! Ben yine de marka tavsiyesinde bulunabilirim isteyene özelden!
  • O kotları da yırtmayın ak! Bizim eski mahallenin imamına denk gelirsiniz valla adam affetmez dalar haberiniz olsun! Hem paranıza yazık lan, yırtık kot pantolon daha çabukeskiyor!

Son not: Başta yazdığım alternatif karı kız olayları falan yalan, sıkıyorum tamamen; gaza gelmeyin hemen! Ha ortam varsa söyleyin ama geliriz!

Comments

adamolmazadam dedi ki:

çok sevdim. aldım. linkinizi vererek bir bölümünü blog’uma aldım, hem hakkınızı yemedim, hem de buraya yazarak blog’umun reklamını yaptım. adamolmazadam.com hatta, linkini de vereyim.

sözde alternatifleşmede tek tipleşmeye ne zamandır gülüyorum.

Bir cevap yazın