pessoa pessoa’yı anlatıyor

Bana gülüyorlar, benimle alay ediyorlar, bana inanmıyorlar; olağandışı biri olmayı arzuladığımı söylüyorlar, ama bu olağandışı olma arzusunu analiz etmek için bir şey yapmıyorlar. Olağandışı olmak ile olağandışı görünmek arasındaki tüm farkın bu arzuya dair bilinçten kaynaklandığını kimse anlamıyor.

fernando pessoa’dan pek tabii daha önce bahsetmiştik. farklı kimlikler, farklı yaşamları tek başına yaşayabildiği, delilik ile dahilik arasındaki ince çizgide bulunduğu gibi tanımlamalar yapılıyor hakkında. umuyorum okuma fırsatı bulacağınız derlemesini okuduktan sonra siz de benzer düşüncelere kapılabilirsiniz. bunda herhangi bir sorun yok.

pessoa pessoa’yı anlatıyor, yazarın günlüklerinden, notlarından ve mektuplarından oluşan bir derleme. benim kafamı kurcalayan acaba bu notları ileride birileri okur düşüncesi ile yazıp yazmadığı. okumamızı isteyip istemediği. tahminim istediği yönünde. bu da çok önemli değil gerçi. sadece susarak anlaşılmayı tercih eden, anlaşılamadığını söyleyen bir insanı ne kadar anlayabiliriz kısmı beni düşündürüyor. belki kendime yakın bulduğum için, belki de anlamsız bir kaygı ama farkına vardığınız gibi kesinlikle okunmayı hakedenlerden.

Susuyorum. Konuşursam anlaşılmayacağım. Ben susarak anlaşılmamayı tercih ederim.

pessoa pessoa’yı anlatıyor
fernando pessoa
türkçesi: ışık ergüden
sel yayıncılık
2019, 280 sayfa

Bir cevap yazın