pasha 183 de gitti.

p183

kendisi her ne kadar 14 yıldır tek başına üretimine devam ediyor olsa da, gerizekalı basının rus banksy’si diye nitelendirdiği sokak sanatçısı pasha 183 (a.k.a p183) 28 yaşında aramızdan ayrıldı. ölüm sebebi hala bilinmiyor olmakla birlikte the london times olayı kendini astığı şekilde raporladı.

en önemli mesajı iletmeye çalışıyorum … insan kendini satmamalı. satınalınamayan bir çikolata yaptım, dev bir beton parçası kullanarak.

p183 yaptığı işler ile kanımca en az banksy kadar etkili ve yaratıcıydı. ürettiği işler ile rusya’da situasyonizmin temellerini atmaya çalıştığını belirtmişti. onun için situasyonizm “sokaklarda devrim sanatı” demekti. politik bir sanatçı olduğunu her zaman reddetti. o her daim sadece toplumu çizdiğini iddaa etti. politikadan en az reklamlar kadar nefret etti. kimliğini hiç bir zaman açıklamadı ve “balaclava” ile röportajlarını verdi.

kendisinin işlerini muhtemelen tumblr’da gördünüz, ara ara aa güzelmiş deyip geçtiniz. sokak lambası kullanarak çizdiği gözlük bunlardan sadece biri. artık öldüğüne göre daha çok bilinecek ve siz de her zaman ki gibi daha çok saygı duyacak ve paylaşacaksınız. fakat takribi 1 ay içinde de kendisini unutup gideceğiz.

banksy konusuna dönecek olursak, bbc’ye verdiği röportajda “avrupanın öteki ucunda yaşayan ünlü zengin bir sanatçıyla karşılaştırılmak garip” demişti. banksy kişisel sebeplerden dolayı kimliğini “tercihen” gizlerken, pasha politik sebeplerden dolayı bunu yapmak zorundaydı. kimliği belli olduğu takdirde devlet müdahalesi ile aramızdan ayrılması hiçten bile değildi (belki de bu sefer öyle oldu.)

özetle bu ülkede yaşayan insanlara öğretmek istediğim şey gerçeklerden yalanlar üretmeleri ve iyi şeyler hakkında kötü sözler söylemeleri. bizim insanlarımızın henüz yapamadığı şey bu.

sasha son olarak “todd” isimli an itibariyle rusyada gösterimde olan müzikali hazırladı. bu iş hakkındaki yorumu “eğer yarın ölürsem, en azından arkamda gerçek bir şeyler bırakmış olacağım” şeklinde oldu.

var olan her güzel şey gibi, onu da erken kaybettik. kendisinin işlerine aşağıdaki yollardan devam edin. yaktığı ateşin devamlılığını sağlayacak kişilere ihtiyacı var dünyamızın.

183art.ru

Bir cevap yazın