panorama 1453 fetih müzesi

147.5 milyon tl harcanarak hazırlanan müzede adı fetihten ilk kez yaklaşık 70 yıl sonra geçen ulubatlı hasan efsanesini kullanmak, askerlere osmanlı kültürüyle alakasız kıyafetler giydirmek, askerleri yanlış dizmek, olmayan sütunlar eklemek, surların önündeki surları unutmak ve olayı müslümanlık – hristiyanlık arasında geçen bir savaş olarak yorumlamak. tüm bunlardan sonra da halkın gaza gelip hey be nasıl müslümanız demesi.

Comments

bokçu dedi ki:

bişey daha ekleyeyim.. yenizellanda veya ırakta olsun ingiltere veya amerikanın buraları işgal etmesi, orada yaşayanların mutluluğundan rahatlığından güvenliğinden sonra gelir benim için.. yani saddam yönetimi altında baskı, zulüm gördüğünü söyleyen insanlar, amerika işgalinden sonra onların yönetiminde hakları konusunda, baskı-zulüm konusunda vs kendilerini daha güvende, daha rahat hissediyorlarsa benim için işgal sorun teşkil etmemekte.

bokçu dedi ki:

aynen abi.

mevzuda o tarihlerden açıldı zaten, ilgilendiğimiz kısım orasıydı başta, bende bi kaç defa tekrarladım hangi tarihlerden bahsettiğimi ama milliyetçilik nasıl ki gözleri kör edebiliyorsa, başka şeylerde bazı bazı kör edebiliyor insanı işte.

buggleyeyes dedi ki:

osmanlı 600 yıllık tarih. hiçbirşey “osmanlıda azınlıkların durumu şöyleydi” diye özetlenemez. senin dediğin rahatlıklar sanırım 17. yüzyıla kadarki bölümü kapsıyor. çünkü abdülhamidi, azınlık politikalarını bahsettiğin yazarlar da bilir, söyler. senin verdiğin örneklerin hiçbiri zaten osmanlının son 100 yılından değil. bizi ilgilendiren, türkiyeyi türkiye yapan ise tam da osmanlının geldiği o son durum.

bokçu dedi ki:

uzunçarşılı, halil inalcık, ilber ortaylı, johannis anagnostis – selaniklinin venedik yerine türk idaresini tercih etme mevzu, urfalı mateosun vekayinamesi – malazgirtte bizans ordusunu terketmeleri, melikşah mevzu falan, helmuth von moltke 1835-39 türkiyede bulunduğu yıllar ermenilerin toplumdaki yeri filan, Alan Gibbons – din min özgürlüğü

tabiki bu konudaki en yetkin isim Y.Halaçoğlu hocamızdır.. mesela ermeni tehciri denilen şeydeki, sürülen insanların siz ermeni olduğunu sanıyorsunuz değimi. yanlış mesela bu. onlar ermenileşmiş türklerdi. yaa işte hiç bu açıdan bakmamıştınız dimi olaya.. yani ortada bi ermeni tehciri yok aslında, türk tehciri var. eskimolaşmış türklerede bu açıdan yaklaşmak gerek. bu açıdan yaklaşırsak aydınlanır pırıl pırıl oluruz.

işin doğrusu dedi ki:

bir kere yorumların çoğu müze görülmeden yapılmış. 147.5 milyon değil sadece 8.5 evet sekiz buçuk milyona yapıldı. ayda ortalama yüz bin kişi seyrediyor. her kesimden insan hayranlık duyuyor. diğer sitedeki yorumlara da bir bakın isterseniz. resmedilen savaş tarihi bir gerçek ve olmuş-bitmiş. müze bir sanattır ve ona göre değerlendirilmelidir. Kıyafet, sütün, sur eksik gibi eleştriler asılsızdır. hepsinin kaynakları vardır. soran olursa cevaplarım. diğer yorumlarda da tek taraflı kitap okuma eksikliği gördüm. her açıdan çokça okuyalım.

buggleyeyes dedi ki:

bu arada bokçu; ille de kaynak kaynak diyosan senin de bi kaynak göstermen lazım değil mi?

buggleyeyes dedi ki:

yau arkadaş; “avustralya, yeni zelanda yerlileri, hintliler, yüzyıllar boyu ingiliz imparatorluğunun egemenliği altında mutlu mesut yaşamışlardır!” deseler inanacak mısınız? bunun iler tutar yanı var mı allasen? kaynak şart mı bunu anlamak için? yunanistan, bulgaristan, sırbistan, makedonya hep zaten dış güçlerin şeysinden isyan ettiler.. yoksa süper rahattılar.

bokçu dedi ki:

valla bateri, fetihten sonra hiç bir rum istanbuldan çıkarılmıyor, fatih, yavuz dönemindede anadoludaki ermeniler istanbula taşınıyor. istanbulun kaldırımda yürümesi yasak insanlarının sayısı müslümanın sayısının 2 katı yapılıyor… yani lan dur şunları asimile edelim diye bişeye girilmesi bi yana kalabaıktan nerdeyse türkolar asimile olacak.. şaka bi yana ticareti kovaladıklarından (ki ermeni ve rumlara ayrıcalıklar tanınmıştır, ve müslüman-gayrimüslim ayrımı yapılmamıştır bu ticaret micaret bazı işlerinde) bahsettiğimiz osmanlı burjuvasını onlar oluşturuyor.. (vergi ödeme siki için dedim bunu) ve 1800 bilmem kaça kadarda bağımsızlık talebinde bulunmuyorlar… fetret devrinde bile tüm anadolu bağımsızlık kovalarken onlar bağlılık bildiriyor… hatta otorite boşluğu olduğu halde tüm balkanlarda bağımsızlık için en ufak bi kıpırdanma olmamıştır.. ve bir çok cemaat kendisi osmanlıya bağlanıyor.. ayrıca bi rum bizans altında yaşadığından osmanlı yönetiminden daha memnun.. yada ermenilere zattirinin dediği muameleleri yapan germiyanoğullarından kurtulan ermeniler daha memnun.. kendileride dillendiriyorlar bunu zaten..

bunları siktir edelim.. beni bateri anladı.. cumhuriyetten sonrada, osmanlıdan öncede anadoludaki rum ve ermenilerin hali osmanlı dönemindekine nazaran içler acısıdır…

söylediğimde budur.. döneme-şartlara göre falan bakalaım.. 13.14.15.16.17. yüzyıllardan bahsediyoruz.. savaş kötü bişeydir.. olmaya devlet cihanda.. aman topraklar işgal oldu falan gibi bişey zaten yok.. herkes tuttuğunu düdüklüyor.. bu şartlarda diğer devletlere nazaran adaleti kısmande olsa osmanlı sağlayabilmiştir…

dediğin gibi özgürlükler verilmiştir ve bunları o günün bi ermenisi olsam nimetten sayarım… din seçebilme, ibadet etme hakkı şuan bize cücük konular gelebilir ama ozamana göre düşünelim gene.. (çift mahkeme var.. kendi kilisenin kuralına göre veya şeriata göre yargılanma gibi tercihler bırakılıyor.. iki patrik istanbulda.. ermeni kilisesi rus baskısından kurtarılıyor falan filan) çünkü içler acısı durumu yaşayan bu insan, biraz daha rahat bi duruma geçmesine survivorın dediği gibi osmanlıya sana noluyor dememiştir heralde..

ny.batteri dedi ki:

eğer çocukları zorla alınıp müslüman askerler haline getirilmediyse ve müslüman olmadıkları için verecekleri vergileri karşılayacak maddi güçleri varsa, bi nebze rahat olabilirler. inönü döneminde toplanan varlık vergisi ve ödeyemeyenlerin gönderildiği sürgün ya da 2009 yılında trabzonda ermeni olmak ile karşılaştırıldığında daha tercih edilesi bile olabilir ancak topraklarını fethedip insanlarını öldürdüğün, vergiye bağladığın vs. vs. adama ibadet özgürlüğü vermeyi nimetten saymamak gerek.

survivor dedi ki:

banane abi ne bakacam osmanlıdan önce osmanlıdan sonra diye. Yazık lan şu rumlara ermenilere diye mi işgal ettin? Amerikanın ırağa götürdüğü demokrasiden ne farkı var bunun. Bırak adamın durumu içler acısıysa sana ne oluyo. işgali, savaşı hiçbir bahane haklı gösteremez kusura bakma. Buna din de dahil.

bokçu dedi ki:

yav allah aşkına zattiri taner akçam daha eler neler diyor.. kafasına göre takılıyor falan demiyimde beğeniyorsundur belki..
mesela bahsettiğimiz şu cümlenin kaynağı ne? hangi arşivden çıkarmış.. nerden bulmuş yazıyor mu?

bide özellikle vurguladım “kendi ülkelerini” lafını.. şartlar-dönem bilmem ne bokuna göre bak bi abi.. atıyorum osmanlıdan önceki rum ve ermenilerin durumuyla osmanlıdan sonrakine bak sörvayvır.. deki lan süpermiş, osmanlı sikip atmış.. eyvallah diyicem.. [tabi belge isterim : )

ayrıca amına koyim osmanlının yine atıcam maliye nazırlığını falan yapan ermeni var rum var.. yav yine allah aşkına diyicem nasıl hem nazır edip hem “kaldırımda yürüme lan” deniyordu bu insanlara..

zattirizatzat dedi ki:

hepsi taner akçam

insan hakları ve ermeni sorunu….

bokçu dedi ki:

aradan bi tane seçelim;

BİR MÜSLÜMANLA KARŞILAŞTIKLARI ZAMAN KALDIRIMDA YÜRÜMELERİ YASAK.

kitap, kaynak ?

zattirizatzat dedi ki:

Dahasıda var ;

ermenilerin şapka ve ayakkabıları kırmızı,rumların siyah,yahudillerin mavi olmak zorunda.
evlerini değişik renge boyamak zorundalar.
PEŞTAMALLERİNE ÇINGIRAK TAKMAK ZORUNDALAR.
müslümanların evlerinden daha yüksek ev yapmaları yasak, daha düşük olmak zorunda.
müslüman mahallesine bakan ev tarafına pencere yapmaları yasak.

zattirizatzat dedi ki:

Osmanlı’da Gayrimüslimler ;

Müslüman kadınla evlenmeleri yasak.
Müslümanlara karşı şahitlikleri kabul edilmez.
Gayri-Müslimi öldüren Müslümana genellikle ölüm cezası verilmiyor.
İbadetlerini müslümanlara rahatsızlık vermeyecek şekilde yapmak zorundalar.
Çan çalmaları yeni kilise yapmaları yasak.
ata binmeleri yasak
silah taşımaları yasak…
BİR MÜSLÜMANLA KARŞILAŞTIKLARI ZAMAN KALDIRIMDA YÜRÜMELERİ YASAK.
ayakkabılarının rengi, elbiselerinin kumaşlarının kalitesi farklı olmak zorunda.

ne rahatlıkmış yahu bu ? maşallah daha rahat olamazlardı herhal.

survivor dedi ki:

ya ne rahatlığı bu ?

bokçu dedi ki:

eyvallah abi. benim bildiğimde toprak islamiyet adına fethedilir, o toprakta yaşayan gayrimüslimin tabiki islamiyeti kabul edip etmeme hakkı vardır. ona görede bazı haklara sahip olur veya vergi öder falan… yani fetihteki amaç o toprakları müslümanlık egemenliği altına alıp, müslümanlık için örnek olabilecek türk-müslüman aileler yerleştirip orada yaşayan gayrimüslimin müslümanlığı tercih etmesi için maddi şatrlar yaratmaktır.. (this is cihad)

evet abi anadolunun yarısı gayrimüslimdi ve kendi ülkelerinde olsalar bundan daha rahat yaşayamazlardı heralde.. ama bu durumu islamiyet-hristiyanlık savaşı olarak yorumlamamıza engel diil bence.

flagg dedi ki:

osmanlının o dönemki nüfusunun neredeyse yarısı gayri müslim olarak geçiyor ama ki olayı müslümanlık olarak yorumlamamak için yeterli bir sonuç kanımca.

haçlıların osmanlıya dalması ters yönlü olduğu için geçerli ama bu açıdan bakıldığında müslümanlığı yaymak öncelikli amaç değildi yorumlayabildiğim kadarıyla

bokçu dedi ki:

savaş müslümanlık ve hristiyanlık arasında geçmiştir zaten.. osmanlı savaşlarını müslümanlık adına yapmıştır. avrupada öyle sayılır. haçlılar olarak osmanlıya dalması gibi..
askerleri savaşması için kafalarken din kullanılmışdır falan orası ayrı mevzu tabi..
müzeden haberim yoktu. her zamanki gibi ayılık yapmışlar.. cumhuriyet saolsun osmanlının kazandığı savaşlar dışında osmanlı hakkında, medeniyeti hakkında yada komple islam medeniyeti hakkında ne öğrettiki.. cumhuriyetin çocukları napsın.. onlarda öküz geldi öküz gidiyo. bilenede sorulmamıştır belki, bi müdür muavini halletmiştir müze işini.. osmanlıcı takılan bile işte en fazla bu kadar yapıyo.. öküzlük.

Bir cevap yazın