ölümsüz – z – vasili vasilikos

… tıpkı bitki mantarı gibi komünizm de, ortaya çıkmadan savaşılması, önlemler alınması gereken bir hastalıktır. bitki mantarı gibi komünizm de hastalıklı bir durumdur ve birtakım farklı parazitlerden kaynaklanır. bağların üç ayrı seferde ilaçlanmasıyla mantar hastalığı önlenebilmesi gibi komünizme karşı birtakım ilaçların da insanlara püskürtülmesi kaçınılmazdır. bu ilaçlama faaliyetinin ilk durağı okullardır. sayın bakan’ın terimlerini kullanacak olursam bunlar henüz boyları on iki ila on beş santim olan filizlerdir. ikinci ilaçlama – ki jandarma kuvvetleri’nin en yüksek mevkiinde yıllardır edindiğim deneyimlerime dayanarak en zor kısım olduğunu söyleyebilirim – çiçek açmadan hemen önceki ya da hemen sonraki dönemde olandır. burada bahsettiğim üniversiteliler, işçiler, sorunlu gençlerdir. eğer bu ilaçlama başarılı olursa, helen özgürlüğünün kutsal ağacını yozlaştırıcı bir tehdit olan komünizm hastalığının yayılması imkansız değilse de çok zor olacaktır …

Z’den yani costa gavras’ın filminden, 5 yıl önce bahsetmiştik. geçtiğimiz günlerde ise sel yayıncılık’ın güzelliği sayesinde kitabını da okuma şansımız oldu. ölümsüz adlı kitap, yayınlanışının 50. yılında yunanca aslından çevrilmesi ise olayı ayrı bir güzellik seviyesine taşımış. kitabın aldığı ödülleri ya da bir başyapıt olduğunu tekrar hatırlatmaya gerek yok sanırım.

kitap ile ilgili maalesef, tek olumsuz taraf bizim için oldukça tanıdık gelen bir olay akışı söz konusu. gavras’ın filminin başında hatırlattığı gibi; “bu filmde yer alan kişi ve olayların gerçek hayattaki kişilerle olan benzerliği rastlantısal değildir, bilerek yapılmıştır.”

muhakkak okunması gerekenler listesinde olduğunu ve önce kitap sonra film mottosonun takip edilmesi gerektiğini hatırlatırız.

biz bağıracağız, birileri hiç duymayacak, hep aynı hikaye, duyanlara selam olsun.

Ölümsüz
Vasili Vasilikos
Çeviri: Fulya Koçak
Sel Yayıncılık
2016, 367 sayfa
ISBN: 978-975-570-827-0

Bir cevap yazın