not longer life

2020 yılında dünyada plastik üretiminin 500 milyon tona ulaşması bekleniyor. çok büyük bir kısmının doğada ayrışması yaklaşık olarak 600 yıl alacak. bu probleme gerçek bir çözüm üretmekten oldukça uzağız, adılan adımlar genelde imaj temizlemek adına yapılmış popülist hareketlerden öteye gidemiyor. absürd bir şekilde plastikle kaplanmış ürünlerin çevresel etkilerini ve sebep olduğu enerji tüketiminin farkında değiliz. bu esnada, “tüketimi kolaylaştırmak” adına doğal kabuklarına yerine anlamsız plasik örtünlerin kullanıldığı binlerce yeni ürün piyasaya sürülüyor.

“not longer life” isimli bu seri monet ve caravaggio gibi ustaların eserlerini bu çağda yaşasalardı nasıl üretirlerdi sorusunun cevabını vermek üzere hazırlanmış. natürmort terimini başka bir seviyeye taşımak – zombi yaşam, paketlenmiş yaşam.

süpermarketten fotoğraf setine. tek kullanımlık plastik ambalajın kullanımı ile karakterize edilen bir beslenme formatının evrimi.

bu seri, tüketici toplumunun aldığı yönü ve doğal kaynaklar hakkında azami ve saçma bir rahatlığın peşinde koşarken aldığımız bilinçli tutumun, ilerleme, refah veya lüks olarak yanlış anlaşıldığını göstermeyi amaçlamaktadır.

not longer life

Bir cevap yazın