noel baba kurtuluş ordusu

noel baba, eylem amacı ile ülke sınırları içerisinde genelde beyazıt meydanında “beraberinde içki esrar, ölüm getirir” sloganları altında şişme versiyonu ile bıçaklanıyorken, tarihte daha yaratıcı kullanımları da mevcut.

danimarkalı tiyatro kolektifi solvognen (güneş arabası anlamına geliyor) kapitalizm ve burjuvaziye karşı tiyatro düşüncesinden hareketle santa claus army’i kuruyor. “santa claus army” ya da noel baba kurtuluş ordusu 1974 yılının noel arafesinde noel şarkıları söyleyerek, şeker çikolata dağıtarak ve insanlara noel için ne istediklerini sorarak kopenhag sokaklarını turluyorlar. birkaç gün bu şekilde gezip bunlar bildiğiniz ve çocukların pek sevdiği noel baba imajını kazandıktan sonra, cömertliklerinin dozunu arttırmaya başlıyorlar. petrol fiyatları krizi nedeniyle kapanmak üzere olan General Motors montaj fabrikasını tel örgülerini aşıp işçilere işlerini geri vermeye kalkışmak, alışveriş merkezlerinden birinde doğrudan raflardan aldıkları malları müşterilere vermek gibi eylemlerin ardından pek tabii gözaltına alınıyorlar.

ertesi gün gazetelerde fazla cömert olduğu için polis tarafından dövülen noel baba fotoğrafları yayınlandığında solvognen ekibinin yüzleri gülüyor. kapitalist bir toplumda noel baba bile olsanız cömertlik imkansız.

eylem günlükleri:

  • gün 1: şehirde noel geliyor turu.
  • gün 2: hastane ziyareti ve hastalara hediyeler
  • gün 3: 2 okula ziyaret- öğrencilerle işsizlik problemini tartışmak ve anti-kapitalist hikayeleri öğrencilere hediye olarak dağıtmak
  • gün 4: karakolu ziyaret edip noel şarkıları eşliğinde emniyet müdürüne hediye vermek
  • gün 5: kapanmak üzere olan GM fabrikasına girip yeni üretim yöntemleriyle işçilere vermeye çalışmak
  • gün 6: GM fabrikasına balta ve çekiçlerle saldırmak – bazı noel babalar binayı yıkmaya hazırdı
  • gün 7: alışveriş merkezinde raflardan alınan şeyleri dağıtmak
  • gün 8: danimarkalılara yılbaşı ağaçları, kurabiyeler ve danimarka bayrakları dağıtmak

Bir cevap yazın