no one knows about persian cats . 2009

bahman ghobadi‘yikaplumbağalar da uçar”, “sarhoş atlar zamanı” gibi filmler ile tanımıştık. gerçekliği fazlasıyla yüzümüze çarpmış, yattığımız yerden rahatlıkla izletmemişti filmlerini. bu filminde ise aracı olarak müziği seçmesi baya bir rahatlatmış, zorlanmadan, kendinizi akışa bırakabileceğiniz bir ortam yaratmış.

İran’da rock, blues, hip-hop yasak. Göstermelik gruplar var tabi ama bu müzikleri yapmak isteyen gençler, polisin ağır baskısı altındalar. İran için karışık bir durum tabi ki… Yaptıkları müzik, ABD’de doğmuş olan ve onların kontrolündeki müzikler. Ama hepsi bu konuda bilinçliler, bu müziği amerikalılar gibi olmak için değil, içlerinden geldiği, kendilerini böyle ifade edebildikleri için yapıyorlar. Bu filmi çekip çekmemekte ilk başta çok kararsız kaldım. Ama sonra çekmezsem olmayacağını anladım.

irandaki rejimin altında underground/alternatif müzik nasıl yapabilirsin konulu film, iranlı arkadaşlarımdan olayı yıllar önce dinlemem sebebiyle beni fazla şaşırtmadı. fakat olayın görselliği vuruculuğunu arttırdı. müzik bir başkaldırı diye bağırılıyorsa, irandaki arkadaşlar boğazlarını çoktan yırttılar ama sesleri kısılmadı. filmi izleyin, izledikten sonra soundtrack arayacaksınız. o da düşünüldü, buyrun sömürün;

soundtrack
01- Take it Easy Hospital – Human Jungle
02- Take it Easy Hospital – Me And You
03- Rana Farhan – Mast e Eshgh [Drunk With Love]
04- Hichkas – Ekhtelaf
05- Take it Easy Hospital – Scenarios And Starlights
06- The Yellow Dogs – New Century
07- Shervin Najafian – Opening Title
08- Ash Koosha – Chasing the Sun
09- Mirza – Emshab
10- Take it Easy Hospital – My Sleepy Fall
11- The Free Keys – Dreaming
12- Mahdyar Aghajani Ft. Bahman Ghobadi – Jouwani
13- Darkoob – DK
14- Ash Koosha – They Sing
15- Hamed Seyed Javadi – Fekr

Comments

atlasair dedi ki:

sanırım film komple part I den oluşuyor.
izlemeye doyamadım. devam.

Bir cevap yazın