molotof

molotof kokteyli tarihte ilk kez ispanya iç savaşı sırasında milliyetçi kuvvetler tarafından sovyet T-26 tanklarına karşı kullanılmıştır. molotofun gücünü gören general francisco franco birçok askerin bu silahı kullanmasını emretmiştir. molotof adı ise ilk kez kış savaşı sırasında finler tarafından finlandiya’nın bölünmesine sebep olan rus politikacı ve diplomat vyaçeslav molotov’u aşağılama amacıyla konulmuştur ve molotov bu isimden hiç hoşlanmamıştır (aslında hoşlanabilirdi) 1939 yılındaki kış savaşı sırasında finler tarafından sovyetler birliği kızılordu askerlerine ve sovyet tanklarına karşı kullanılmıştır ve finler bu sayede savaşta büyük üstünlük sağlamıştır. 1941′den sonrada II. dünya savaşı boyunca almanya, finlandiya, italya, birleşik krallık, polonya, amerikan ve sovyet güçleri tarafından da kullanılmıştır.

ülkemizde evvelinde yasalara göre seferberlik durumunda halkın kendini koruması amacıyla kullanması nizami idi. geçen yıl yasa değişikliği ile kendisi  “yanıcı ve parlayıcı madde kullanılarak oluşturulmuş, el yapımı saldırı veya savunma aracı” olarak tanımlandı ve taşıyan, bulunduran kişiye 3 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası getirildi. molotof bir örgüt faaliyeti için kullanılırsa, cezalar yarı oranında artırıladabiliyor. yani nereden baksan 12 yıla kadar hapis cezası verilebilir. evvelinde seferberlik zamanı dışında kullanan yine kullanıyordu, yasadan sonra da görebildiğimiz kadarıyla kullanan yine kullanıyor.

genel kültür bilginiz amaçlı; %70 gibi benzin, %20 gibi motor yağı, %10 gibi sabun tozu iyice karıştırılarak cam bir şişe içerisinde fitil ya da benzeri yanıcı bir bez ile ateşe verilerek kullanılır. yaramazlık yapmayın.

Bir cevap yazın