modern mitler

dolayısıyla, aksine yönelik iddiasına karşın, güneş hiç de özel değildir. milyarlarcasından sadece biri, ortalama bir yıldız olarak, samanyolu’nun dış kolunda kendisini harcamaktadır. güneş, tam 2 ışık yılı uzaklıktaki cisimleri çeker ancak kendisi sadece tek bir galaksinin merkezinden 26.000 ışık yılı uzaklıktadır.

homo sapiens türünün diğerlerinin üzerinde bu kadar baskın bir şekilde galip gelmesinin en büyük sebeplerinden biri hikaye anlatma ve dolayısıyla bilgiyi gelecek nesillere aktarma yeteneği. tarih boyunca bu hikayeler ve mitlerin ne kadar büyük yer edindiğini ise tekrar tekrar anlatmaya gerek yok ya da bütün o kutsal kitaplarda yer alan hikayelerin benzerliğini. bunun yanında ise bu yazılan hikayelerin güncelliği günümüzün aşırı hızlı gelişme gösteren teknoloji çağında güncellenmesinin bir zararı olmamakla birlikte bir gereklilik olarak dahi düşünülmesinde bir sıkıntı görmüyorum.

oren harman’da mitlerle büyümüş bir insan olarak bunu denemeye çalışmış. amacını “hikaye anlatıcılığı üzerinden bizim şaşaalı modern dilimiz için kadim bir görevi üstlenmek” olarak özetliyor. “evren, dünya ve yaşamın evrimini bugün nasıl açıklıyoruz?” sorusu üzerinden, bilimin mitoloji ile estetik buluşması şeklinde harika bir ürün ortaya çıkarmış. başlıklarımız kader, kibir, annelik, ölümsüzlük, aşk, özgürlük, ölüm, gurur, kıskançlık, merak, yalnızık, fedakarlık, hafıza, doğru ve umut.

okuduğunuzda pişman olmayacağınız, keyif alırken düşünmeyi de ihmal etmeyeceğiniz eserlerden. tavsiye listemizdedir.

modern mitler
oren harman
çeviren: ılgın yıldız
say kitap
2019, 232 sayfa

Bir cevap yazın