michel del castillo – gitar

çünkü aşmak zorunda kaldığı güçlükleri yalnızca yazarın kendisi bilir; yapıtın ortaya çıkmaya başladığı ilk haliyle bitmişi arasında katetmesi gereken mesafeyi yalnızca o ölçebilir. bu yapıtı, başka yapıtlardan daha çok ve kutsallıkla ilgili olmayan başka nedenlerden dolayı sevebilir: tıpkı bir annenin kendisine en çok üzüntü veren ve onu kaygılandıran çocuğunu yeğlemesi gibi.

yazarın önsöz yazdığı ve yıllar sonra yeni basımlarında sonsöz ekleyebildiği eserler bazen biraz kolaya kaçmak gibi olsa da anlatılmak istenilenleri doğru anlayabilme ihtimalinizi arttıran güzellikler. geri dönüp bakmanın güzelliği de denilebilir. not tutmayı sevenlerin, eski not defterlerini karıştırırken hafızalandıran geçenler ve hissettiklerini de ancak benzer bir anı tecrübe edenler anlayabilir.

michel del castillo, gitar adlı eserinde bunu başarabilmiş olanlardan. 1933 yılında doğan yazar II. dünya savaşı döneminde ve sonrasında zor bir yaşam geçermiş. yeterince çirkinlik görmüş. gitar’da ise çirkin ve dışlanmış bir adamın topluma katılma çabasını anlatıyor; genelde gözardı ettiğimiz ezilen kişilerin gözünden bir dünya. iyi ve kötü arasında bir yer edinme çabası ve kötülüğün toplum içerisinde nasıl yer edinebileceği ya da farklı bir tabula rasa yorumu.

kısa ve tek seferde okunabilecek, okunması gereken bir eser. ayrıca “çirkin” adıyla çeşitli tiyatrolarda da oyunu oynanmış. şahsen izlemedim ama fırsat olursa keyifle izlemek isterim. gitar sizin.

gitar
michel del castillo
türkçesi: inci kaplan gül
sel yayıncılık
2019, 94 sayfa

Bir cevap yazın