Menü Kapat

metis yayınlarına açık mektup

Sayın yetkili

https://etilen.net/john-berger-adan-xe/ adresli sitenizde 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine aykırı olarak şirketimize ait lisanslı ürünlere yer verildiği saptanmıştır. Listelediğiniz eserin ve şirketimize ait varsa diğer eserlerin 72 saat içerisinde kaldırılmasını, kaldırıldığının tarafımıza bildirilmesini ve haklarımızın gelecekte benzer şekilde ihlal edilmemesini rica ederiz. Aksi takdirde yasal yollara başvuracağımızı bildiririz.

öncelikle bu mektubun bize gelen üstte aynen kopyaladığımız üslup dolayısıyla yazıldığını belirtmek isteriz. talep “insani” bir şekilde – 1983’te yazılmış  bir kanun bildirimine ve üstüne tehdit mesajı yazmaya gerek kalmadan – yapılsa idi, tercihiniz olarak görüp linki kaldırırdık.

ikinci olarak kendisine pek saygı duyduğumuz  aaron swartz’ın (huzur içinde uyusun) gerilla açık erişim manifestosunun bir savunucusu olduğumuzu belirtmek isteriz. kendisinin de adının ve konuşmasının geçtiği julian assange’in “şifrepunk” kitabının sizin yayınevinizden basılmış olmasını da devasa bir ironi olarak gördüğümüzü de eklemek isteriz.

üçüncü olarak “metis yayıncılık ltd.” altında, kar amacı güden ticari bir şirket olduğunuzun farkındayız. bu kitapları basmak için çeşitli kişi ve kuruluşlara telif hakkı ödediğinizi, çevirmenlere ve diğer yayınevi çalışanlarına maaş ödemek zorunda olduğunuzu, tasarım-baskı-dağıtım gibi giderlerinizin yanında binanızın ve diğer operasyonel giderlerinizin olduğunun ve dolayısıyla bu işten para kazanmak zorunda olduğunuzun farkındayız. topluma bir amme hizmeti yapmıyorsunuz ve para kazanma iştahınız ve ihtiyacınız oldukça rasyonel.

etilen olarak biz yaklaşık 13 yıldır (ugh 13 yıl olmuş şimdi farkettik) ücretsiz bir şekilde bilginin özgürleştirilmesi ve paylaşılması adına çalışıyoruz. bu süre zarfında en ufak bir para kazanmaktan ziyade, gittikçe artan masrafları dahi kendimizin karşıladığını ve herhangi bir reklam geliri olmadan yayında olduğumuzu, kendi yayınlarımızın tamamını kendi imkanlarımız dahilinde çoğaltıp ücretsiz dağıttığımızı hatırlatmak isteriz. bundan da gurur duyuyor ve bu yapı ile devam edeceğimizi belirtmek istiyoruz. yazı görselinde anlattığımız gibi yaptığımız da hırsızlık olarak görmüyoruz ve gönül rahatlığıyla paylaşıma devam ediyoruz ve edeceğiz.

eğer dikkat ederseniz, alın size 1500 e-kitap bedavaya okuyun gibi bir yaklaşımımız yok. okuduğumuz, beğendiğimiz, paylaşılmaya değer gördüğümüz eserleri seçmece olarak tanıtıyor, mümkün mertebe .pdf kopyası ile paylaşıyoruz. burada amacımız kesinlikle para vermeyin – digital kopyasını okuyun değil (ki zaten o .pdf’lerden okuyan olduğunu sanmıyoruz) aksine, buyrun bakın pişman olmamanız için göz atın ve  beğenirseniz  satın alın düsturunu teşvik etmeye yönelik. oturma imkanı veren (veya vermeyen) kitapevlerinde kitabınızı okuyup, satınalmadan ayrılan bir okuyucu da gözünüzde hırsız veya korsan mıdır?

muhakkak ki “bedavaya kaçanlar”  ya da “parası olmayanlar” olacaktır ama yine de onlara kitap okutmanın mutluluğunu yaşarız. hem siz yıllardır insanlara kitap okutuyoruz kampanyaları yapmıyor musunuz? yoksa biz mi okuduklarımızı anlayamıyoruz? fakat kitabın farkına varan, çevresine öneren, satın alan kesimin çoğunluk olduğuna eminiz (yani bu durum sizin kar amacınıza hizmet ediyor). şikayetçi olduğunuz içerik 6.500’den fazla gösterim almış gözüküyor, bu içeriğin teşvikiyle satınalanlar olduğu düşünüldüğünde 2378472348 sayılı kanunumuz hükümleri çerçevesinde sizden reklam bedeli istemeli miyiz?

yine belirtmiş olduğunuz içeriğin sanal aleme sürümünü yapan oluşum biz değiliz. (geçmişte bir çok eseri dijitalleştirdiğimizi, bir çok eseri çevirdiğimizi ve ücretsiz dolaşıma soktuğumuzu gururla sunarız.) bizim linkimizi engellemiş olmanız, bu kitabın kopyalarının dağıtımını engellemeyecek. basit bir kaç aramayla hala herkes için erişebilir durumda olduğunu hatırlatmak isteriz. emin olun, arkasına sığındığınız kanun ile korkutamayacağınız ya da muhattabını bulamayacağınız birçok server’da kitabınızın kopyası an itibariyle bulunuyor. çabanız değerlendirmemiz çerçevesinde oldukça boş.

bir diğer ilgimizi çeken nokta sıradan bir insanın “72 saat” içerisinde kesinlikle e-postalarını okumak zorunda olması. 3 günden fazla sanal alemden uzak kalamazsınız dostlar bilgilerinize – aksi takdirde hakkınızda yasal işlem uygulanabilir, eğer websiteniz varsa kapatılıp engellenebilir ya da para cezalarına çarptırılabilirsiniz.

sonuç olarak yayınladığınız kitaplarınız, bastığınız o şirin “banksy” kapaklı “yaratıcı direniş” ajandalarınızın içeriğine tekrar göz atmanızı isteriz sevgili metis. aksi takdirde eylemleriniz ile yayınladıklarınız arasında okkalı bir ironi olduğunu göreceksiniz. bizim gibi kendi halinde, kendi çapında paylaşımları olan oluşumlara harcayacağınız emeği ve mesaiyi, kârınızın büyük kısmını götüren dağıtım şirketlerine yönlendirseniz bizce daha karlı çıkarsınız.

bu mektuba 72 saat içerisinde herhangi bir cevap vermenizi rica ederiz. aksi takdirde duygusal yollara başvuracağımızı belirtmek isteriz. zira arada başarılı kitaplar basıyordunuz.

etilen sosyete yetkisizi

gelen anlam veremediğimiz yorumlar sonrasında zorunlu ekleme

  • etilen metis’in ya da herhangi bir yayınevinin emeği üzerinden bir gelir elde etmemiştir. etilen’de para alışverişi yoktur. etilen siz ne derseniz deyin çalmamıştır, etilen sadece paylaşmıştır.
  • etilen resmi bir kurum, şirket ya da yasalar çerçevesinde hareket eden bir oluşum değildir. öncelikle kolektif bir üründür ve herhangi bir siyasi görüş, ideoloji, parti, örgüt yanlısı değildir. kendi halinde paylaşımlar yapmaktadır.

etilen sosyete . 2003 - 2019 . eskişehir

copyleft. hiçbir hakkı saklı değildir.

paylaşım